O víkendu zřícené hradby u hradeckého Adalbertina, znamenají mimo náročné opravy také omezení chodu prostoru parkoviště, a tudíž i některých akcí. Na místě byl v pondělí přítomen statik.

„Opevnění neboli opěrné zdi se rekonstruují postupně. Myslím si, že většina už je hotová a tato část zatím ani není v přípravě. To, že zeď spadla, není nic unikátního, jelikož už od 16. století jsou záznamy o padajícím opevnění. Jedná se o nevypočitatelnou záležitost,“ uvedl statik Bohumil Rusek.

Hradby se mohou dál sesouvat

Může se stát, že do opevnění zatéká, voda následně zamrzne, a posléze dojde až ke zřícení zdi. Na místě této zdi měl v minulosti být hradní příkop, proto mohlo být podloží takto nestabilní. „Dalo se předpokládat, že se zde může cosi stát, protože když se v těchto místech prováděl průzkum, tak se zjistilo, že v těchto místech byla spára, a že zdi se budovaly postupně. Máme tu vedle sebe zdi s různým stářím,“ doplnil Bohumil Rusek.

Opravy budou obnášet mnohá opatření a potrvají zřejmě delší čas. „Za prvé je místo třeba zajistit, udělat projektovou dokumentaci, na základě předchozího průzkumu. Zde půjde o průzkum geologický a také archeologický. Budou zde problémy se zakládáním zdi. Vzhledem k lokalitě je potřeba důsledná péče. Zeď, která se vybuduje, musí vzdorovat celému svahu. Musí se tu udělat nějaké bednění, aby svah nesjel spolu se zábranami, které ochrání například děti,“ uzavřel Rusek.

„Co nejdříve bude dodáno mobilní neprůchodné oplocení z letiště, ve čtvrtek bude předán návrh řešení statického zabezpečení celé zdi a ještě dnes bude kontaktován a seznámen s postupem také majitel přilehlé nemovitosti,“ dodává vedoucí odboru sparávy majetku města Ondřej Votroubek.

„Jedná se o živý prostor v blízkosti autobusové zastávky a kulturního zařízení, je tedy nezbytné prostor zabezpečit, aby nedošlo k dalším škodám, další postupy budeme koordinovat se statikem,“ vysvětluje vedoucí oddělení správy nebytových prostor a veřejných statků Ivan Čákány.

Na parkovišti v místě zborcené zdi se pořádaly například farmářské trhy. Ty se v prostorách měly odehrát 9. dubna. „Pracujeme na náhradní variantě. Pokud zůstaneme na parkovišti, budou trhy menší. Nyní jednáme o možnosti uspořádat trhy na Masarykově náměstí. V každém případě akci rušit nechceme,“ ozřejmil jeden z organizátorů farmářských trhů Petr Švihlík.

Na místě stržené zdi si snad přijdou na své alespoň archeologové. „Zeď byla součástí dolní městské hradby a pochází ze 16. století. Lze očekávat, že se při průzkumu odkryjí gotické cihly, takzvané buchty, společně s pískovcovými artefakty z bývalého hradu či z historických kostelů z předměstí,“ předpokládá nálezy archeolog Muzea východních Čech Radek Bláha.

Část městských hradeb se zřítila o délce asi 12 metrů a výšce kolem pěti metrů. Zřícené zdivo při pádu poničilo tři auta na parkovišti pod hradbami. Nikdo nebyl zraněn. Kvůli zříceným hradbám nemuselo město nikoho z okolních domů evakuovat.

Sesutou hradbou se zabývá i policie

Případem se zabývá i policie, která ho vyšetřuje pro podezření z přečinu obecného ohrožení z nedbalosti. „Trestní zákoník pamatuje na takové jednání až dvouletým trestem odnětí svobody,“ uvedla mluvčí hradecké policie Anna Pešavová. Škoda na zaparkovaných vozidlech značek Mercedes, Suzuki a Škoda podle ní zatím nebyla vyčíslena.