Gočárovu okruhu by se měli řidiči v následujících několika měsících raději vyhnout. Blíží se totiž oprava hned dvou jeho krizových úseků. Už za týden by se mělo začít s opravou mostu přes Labe, kterému se říká U Soutoku. Dělníci by měli most opustit koncem června, poté přijde na řadu okružní křižovatka Na Kotli v ulici Brněnská.

Pokud nedojde k žádnému zdržení, most u hradecké fakultní nemocnice se začne opravovat přesně za týden. „Ještě probíhají jednání kvůli dopravně inženýrským opatřením. Pokud vše dobře dopadne, most by se měl rekonstruovat od 9. května,“ upřesnila Zdeňka Pospíšilová z hradeckého Ředitelství silnic a dálnic.

Most by se měl dočkat nového povrchu, nutné budou ale i další zásahy. Spojnice přes Labe bude po celou dobu oprav částečně průjezdná.

Vytížený a nebezpečný

Práce na mostu by měly být hotové do konce června, teprve poté se silničáři pustí i do křižovatky v Brněnské ulici. Kdyby se most a křižovatka opravovaly současně, město by se téměř jistě nevyhnulo dopravnímu kolapsu. I tak se ale řidiči musejí obrnit trpělivostí, vzhledem k vytíženosti úseku se dá očekávat, že dopravní omezení už tak neúnosné kolony ještě prodlouží. Podle sčítání dopravy z roku 2016 úsekem od křižovatky Mileta k mostu projelo přes třicet tisíc aut denně.

Most přes Labe je podle policie navíc jedním z nejrizikovějších míst ve městě. Právě v této části okruhu se tradičně bourá nejvíc. V době opravy by proto řidiči měli místem projíždět obzvlášť opatrně.

Policie o rekonstrukci ví a je na ni připravená. Frontám se ale zabránit nedá, policisté proto žádají motoristy o trpělivost a ohleduplnost.

„Most se bohužel musí opravit, policie je ale na plánovanou rekonstrukci připravená, konkrétní omezení upřesníme,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Burýšková a dodala, že v případě potřeby jsou policisté připravení dohlížet na dopravu přímo na místě.

Nejdříve most, poté křižovatka

Rekonstrukce křižovatky Na Kotli, kterou „zdobí“ vyjeté koleje a výtluky, by měla začít hned po dokončení opravy mostu. „Ještě nemáme zhotovitele stavby, v současnosti probíhá výběrové řízení, stavbu ale chceme zahájit v červnu,“ upřesnila Pospíšilová.

Motoristé se ale nemusejí bát, že by se do rekonstrukce skočilo „rovnýma nohama“. Nejdřív se začne s přípravnými pracemi, gró oprav přijde později. Hotovo by silničáři měli mít na přelomu října a listopadu.

Křižovatka bude po celou dobu stejně jako most částečně průjezdná. Policie chystá i objízdné trasy.

Gočárův okruh se budoval v letech 1965 až 1980. Železobetonový dvojmost U Soutoku se přes Labe překlenul v roce 1971, a byl tak prvním mostem, který na okruhu vznikl. Před listopadem 1989 se nazýval most Obránců míru.