S opravou frekventovaného mostu U Soutoku se nezačne ve středu 9. května, jak se původně plánovalo. Kdy se práce zahájí, zatím Ředitelství silnic a dálnic neví. Opravu mostu by však silničáři měli stihnout ještě před rekonstrukcí okružní křižovatky Na Kotli, která má vypuknout začátkem června. Souběžná oprava obou krizových částí Gočárova okruhu by totiž nejspíš vyústila v dopravní peklo.

Za zdržení rekonstrukce mostu mohou formality. „Rekonstrukce mostu nebude zahájena k datu 9. května, a to z důvodu časového nesouladu žádosti zhotovitele a stanoviska Magistrátu města Hradce Králové pro vydání Rozhodnutí o částečné uzavírce silnice I/31," prozradila důvod zdržení mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

Železobetonový dvojmost čeká hned několik úprav. Doplní se odvodňovací zařízení izolace a opraví se i povrch mostu. Dělníci se zaměří i na prostor pod mostem. „Pod mostem bude provedena sanace plentovacích stěn opěr a doplnění zámečnických výrobků," doplnila mluvčí. Podle Niny Ledvinové by měl být v obou směrech postupně uzavřen jeden jízdní pruh. Vzhledem k vytíženosti mostu se dá očekávat, že dopravní omezení ještě prodlouží už tak neúnosné kolony.

Vytížený a nebezpečný

Podle sčítání dopravy z roku 2016 úsekem od křižovatky Mileta k mostu projelo přes třicet tisíc aut denně. Most přes Labe je podle policie navíc jedním z nejrizikovějších míst ve městě. Právě v této části okruhu se tradičně bourá nejvíc. V době opravy by proto řidiči měli místem projíždět obzvlášť opatrně. Frontám se zabránit nedá, policisté proto žádají motoristy o trpělivost a ohleduplnost. „Most se bohužel musí opravit, policie je ale na plánovanou rekonstrukci připravená,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Burýšková a dodala, že v případě potřeby jsou policisté připravení dohlížet na dopravu přímo na místě. Objízdné trasy policisté neplánují, případná další opatření se budou odvíjet od aktuální situace.

Gočárův okruh se budoval v letech 1965 až 1980. Železobetonový dvojmost U Soutoku se přes Labe překlenul v roce 1971, a byl tak prvním mostem, který na okruhu vznikl. Před listopadem 1989 se nazýval most Obránců míru.

Křižovatka čeká na zhotovitele

Rekonstrukce křižovatky v ulici Brněnská , kterou „zdobí“ vyjeté koleje a výtluky, by měla začít hned po dokončení opravy mostu. „Ještě nemáme zhotovitele stavby, v současnosti probíhá výběrové řízení, stavbu ale chceme zahájit v červnu,“ upřesnila Zdeňka Pospíšilová z hradeckého Ředitelství silnic a dálnic. Motoristé se ale nemusejí bát, že by se do rekonstrukce skočilo „rovnýma nohama“. Nejdřív se začne s přípravnými pracemi, gró oprav přijde později. Hotovo by silničáři měli mít na přelomu října a listopadu. Křižovatka bude po celou dobu stejně jako most částečně průjezdná. Policie chystá i objízdné trasy.