Rekonstrukce silnice II. třídy mezi Lubnem a nechanickým náměstím a oprava ocelového mostu u Vysoké nad Labem. Takové jsou největší plány krajských silničářů v hradeckém okrese pro letošní rok. Musí je však ještě schválit orgány kraje.

Pokud se letos skutečně podaří dát do pořádku silnici v Nechanicích, která je součástí hlavního tahu spojujícího Hradec Králové s Novým Bydžovem, bude to pro obyvatele Nechanic a Lubna událost roku. O nutnosti řešení stávající neúnosné situace se totiž diskutuje už roky, ale zatím vždy skutek utek. „Výrazně by to přispělo k bezpečnosti, protože po rušné silnici druhé třídy se cestou do a ze školy pohybují i děti,“ uvedl starosta Nechanic Jiří Pechar.

Rekonstrukce silnice mezi Lubnem a nechanickým náměstím, spojená s vybudováním kanalizace a úpravou chodníků, veřejného osvětlení i zeleně, přijde na více než 100 milionů. Podělí se o ně silničáři, město Nechanice a Vodovody a kanalizace, které zde za více než deset milionů plánují stavbu kanalizace.

„Investice kraje je v tomto případě necelých 70 milionů korun. Práce plánujeme na březen až konec listopadu,“ řekl Martin Dvořáček ze Správy a údržby silnic. Kroměnového živičného povrchu vozovky a dalších zlepšení by práce měly přispět ke snížení hlukové zátěže obyvateldomů stojících podél nechanického průtahu. Cestáři tady totiž uvažují také o výměně oken.

Město Nechanice v souvislosti s rekonstrukcí silnice plánuje stavbu chodníku s cyklostezkou mezi Lubnem a Nechanicemi a obnovu Palackého ulice, kde kromě chodníků vzniknou refýže a několik stání pro auta. Opraví veřejné osvětlení, uličku Na Tvrzi a vysází zeleň. „Náš díl prací má přijít na 24 milionů korun, ovšem předpokládáme, že až 14 milionů bychom mohli získat ze Státního fondu dopravní infrastruktury,“ věří starosta Pechar.

Plánovaná oprava ocelové konstrukce mostu přes Labe u Vysoké, spojená se zvýšením jeho únosnosti, má přijít na 16,5 milionu korun. Silničáři ji plánují na období od března do října.