„Galerie návštěvníky přivítá novou stálou expozicí Proměny obrazu/Obrazy proměn, která sleduje pestrý vývoj českého výtvarného umění od přelomu 19. a 20. století až po tvorbu současných umělců," informovala mluvčí Královéhradeckého kraje Martina Götzová.

Galerie se začala opravovat v červenci 2014. Původně se měla otevřít  koncem letošního června, ale dvě firmy, které neuspěly v soutěži na osvětleni expozic, podaly podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, takže otevření bylo odloženo na září. I tento termín však padl, tentokrát kvůli rozsáhlým restaurátorským pracím, o které požádali památkáři. V péči restaurátorů jsou sochy Ladislava Šalouna na hlavním průčelí, vstupní portál, schodiště, nábytek i historické tapety.

„Harmonogram dokončení restaurátorských prací je do poloviny listopadu, a po vzájemné dohodě jsme stanovili termín otevření galerie na čtvrtek 24. listopadu 2016," sdělil krajský radní pro investice Josef Dvořák.

Do sálu v historických interiérech v prvním poschodí budovy byla přemístěna Galerie Vladimíra Preclíka. Základem této proměnlivé stálé expozice je soubor uměleckých děl, která Vladimír Preclík daroval Královéhradeckému kraji.

Rekonstrukce stála 120 milionů korun
Náklady na kompletní rekonstrukci galerie činily asi 120 milionů korun. Náklady na stavební práce byly asi 97 milionů korun a Královéhradecký kraj na ně získal 53 milionů korun z ROP Severovýchod. Další peníze na vnitřní vybavení galerie a rekonstrukci bytů v budově dal kraj ze svého rozpočtu.