Milovníci výtvarného umění se mohou radovat: po dvouleté rekonstrukci se v červnu na Královéhradeckém Velkém náměstí opět otevře Galerie moderního umění. Opravená budova by měla nabídnout větší komfort návštěvníkům, personálu i výtvarným dílům.

Sochy budou jako nové

Rekonstrukce galerie je ukončena stavebně, ale do června je v ní práce ještě dost, mimo jiné instalace vnitřního vybavení a restaurátorské práce. Budova dostane nové depozitáře, nábytek, osvětlení ve výstavních sálech a informační a orientační systém. Na všechno se konají výběrová řízení.

„Nyní se soutěží osvětlení panelů a sbírek," řekl v úterý novinářům," hejtman Lubomír Franc.

Náročné bude podle něj také přestěhování depozitáře. Proto z dalších výběrových řízení vzejde i firma, která umělecká díla do galerie přestěhuje. Obrazy by se navíc měly dočkat depozitářů, v nichž budou umístěny tak šetrně, aby byla chráněna díla i rámy.

V dubnu se začnou bývalé byty přestavovat na administrativní prostory a rekonstrukce čeká také dvě velké sochy u vchodu. „Budou odvezeny, očištěny a konzervovány," uvedl hejtman.

Své místo v opravené budově najde také Galerie Vladimíra Preclíka,  jehož díla mohli lidé původně obdivovat  v sídle královéhradeckého krajského úřadu. V prostorách, kde původně sídlila, kraj vybuduje podatelnu.

Celkové náklady na kompletní rekonstrukci kraj odhadl na 120 milionů korun. Jen stavební část přišla na 97 milionů, s financováním však kraji pomohla dotace ve výši 53 milionů korun z programu ROP Severovýchod.

Čapka a Kubištu zapůjčují do Vídně
Obrazy Autoportrét se zeleným pozadím Bohumila Kubišty a obraz Akt/Postava Josefa Čapka budou moci v březnu zhlédnout návštěvníci výstavy ve Vídni. „Hradecká Galerie moderního umění vyhoví žádosti svých rakouských kolegů o zapůjčení dvou děl moderních českých malířů," uvedlo vedení kraje. Rakouská strana Česku garantovala, že díla jsou na jejím území nezabavitelná. Galerie už zapůjčila svá díla do většiny evropských zemí, ale také například do Japonska.

Přehled o vývoji moderního umění
Galerie moderního umění na Velkém náměstí sídlí v pozdně secesní budově bývalého Záložního úvěrového ústavu postavené podle návrhu architekta a spoluautora Obecního domu v Praze Osvalda Polívky v letech 1911–12. Galerie se tam přestěhovala v roce 1990. Sbírky galerie poskytují velmi dobrý přehled o vývoji českého moderního výtvarného umění od přelomu 19. a 20. století do současnosti.