Nedávno se na Orlici u střední průmyslové školy strojnické objevila loď s jeřábem, která vzbudila zvědavost Hradečáků.

Nejde o žádnou záhadu, Povodí Labe zde nad Moravským jezem zahájilo dlouho plánovanou a potřebnou opravu nábřežní zdi. Rekonstrukce se dočká úsek dvě stě dvanácti metrů, který vyjde na 25,4 miliony korun. Rekonstrukce potrvá do konce září příštího roku a opravená zeď by měla vydržet sto let.

Na práce dohlédnou památkáři

„O opravách se uvažovalo několik let. Hrozilo její zřícení, což by v tomto krajním případě předznamenalo škody na sítích v jejím sousedství, mohlo by dojít i na poškození komunikací," nastiňuje nejčernější scénář tiskový mluvčí Povodí Labe Václav Jirásek.

Jak dodal, již při  přípravě oprav se vše dělalo pod dohledem odboru památkové péče hradeckého magistrátu. To bude platit i při samotných pracích, dohled také zajistí Národní památkový ústav Josefov. Nábřežní zeď je totiž kulturní památkou a zároveň je součástí Městské památkové rezervace Hradec Králové.

„Především se postaráme o statické zajištění historické zdi pomocí injektáží a opravíme pískovcové zdi. Z části nám k tomu poslouží kamenné kvádry, které ze zdi vypadly a jsou v korytě řeky. Ty kamenné kvádry, které nám budou chybět, doplníme dodávkou z lomu. Zároveň vyměníme také obkladní zdivo opěrné zdi. Celý povrch  ještě čeká celoplošné čistění a ošetříme ji přípravkem proti mechu. Vše takto propracováno do detailů znamená, že by zeď po rekonstrukci měla vydržet sto let. Mohu jen konstatovat, že nejobtížnější budou právě kamenické práce," uvedl Václav Jirásek.

Technika vyjela na Orlici z loděnice

Podle něho se práce provádějí pod ochrannou jímkou ze štětovnic  a z lávek a lešení, které jsou zavěšené na nábřežní zdi a z části přímo z pontonu.

„Vše se muselo opravdu pečlivě připravovat. Například technika se do koryta řeky dostává ze staveniště u loděnice, kde je vybudována rampa pro sjíždění," doplnil Václav Jirásek.

Fakta o opravě zdi na Orlici

- Začala oprava nábřežní zdi nad Moravským jezem na levém břehu Orlice u Střední průmyslové školy strojnické v Hradci Králové.
- Potrvá do 30. září příštího roku.
- Zeď se opravuje v celkové délce 212 metrů.
- Finanční náklady dosáhnou 25,4 milionu korun.