Je otevřeno, silnicí z Hradce směrem na Slatinu už si to sviští auta i kamiony. Možná, že si to sviští ale až moc rychle. Rovný, hladký a nový kus silnice je k tomu totiž svádí. Dříve si kvůli výtlukům dávali pozor.

„Když jedu do Slatiny na kole, mám strach, že mě kamion odfoukne do příkopu," hlásí svou zkušenost obyvatelka Slatiny. Místa za bílou krajnicí opravdu mnoho není a hned pak následuje štěrk a příkop.

„Doufáme, že tady bude bezpečno, i když to, že řidiči zrychlují, vidíme už nyní," potvrdil její zkušenost při pátečním slavnostním otevření opraveného úseku Vladislav Fišer ze Strabagu, společnosti, která silnici opravovala.

Větší bezpečnost by mohla zajistit cyklostezka, která už se v místě plánuje dlouho. „Máme to všechno naprojektované, počítá se s ní," potvrzuje projektant Radek Michlík ze společnosti Viaprojekt. Za pravdu mu dávají i připravené vjezdy a obrubníky chodníku.

Proč se tedy cesta pro cyklisty nestaví?

Mohou za to majitelé pozemků, přes které by vedla, někteří je nechtějí městu prodat.  „Cyklostezka by mohla vést až k nadjezdu nad železnicí, ale je tam několik pozemků, které se prostě nedaří získat," dodává projektant.

Zatímco silnici vlastní kraj, otázka chodníku padá na město. „Cena je řádově kolem deseti milionů," řekl už dříve Valentýn Avramov, vedoucí investičního odboru magistrátu.

„Cyklostezka je naše priorita," potvrzuje i Pavel Tobiášek z komise místní samosprávy. S opraveným úsekem je jinak velmi spokojen. „Čekali jsme na opravy už dlouho a konečně je hotovo. Myslím, že to je v pořádku," dodal.

„Je to důležitá výpadová komunikace směrem na Nové Město nad Metují. Šířkové poměry silnice zůstaly zachovány. V rámci rekonstrukce byly také opraveny stávající vjezdy a hospodářské sjezdy z komunikace," řekl náměstek hejtmana Karel Janeček, který je odpovědný za oblast dopravy. Silnici za 25 milionů navíc nově lemují  stromy a na zbylých plochách byl vyset parkový trávník.