Bývala to křižovatka smrti. To už naštěstí neplatí.

Kruhový objezd u ČKD je přesto opět v centru dění. V pondělí začala jeho týdenní rekonstrukce – a s ní očekávané dopravní lapálie.

Objezd sevřely už dopoledne tři kolony: od Jičína, Jaroměře i centra Hradce. Jen směr od Prahy byl bez fronty.

„Komplikace tam jsou a další nastanou. Víme o tom. Ale nedá se nic dělat, oprava je nevyhnutelná," vysvětluje mluvčí krajské policie Jan Čížkovský.

„Počítali jsme s tím, naše auta se místu radši vyhnula," říká Pavel Kašpar z přepravní firmy DHL.

„Dobrá zpráva je, že auta nestojí, ale popojíždějí," doplňuje Čížkovský. To je pravda. Vozy na všech třech silnicích se pomalu sunuly směrem 
k epicentru problému, tedy ke kruhovému objezdu.

Potíže v pondělí umocnily i dvě dopravní nehody. Při první se srazila dvě auta – došlo i ke zranění dvou lidí. Při druhé proběhla kolize tří automobilů na silnici od Jičína. Ta se však obešla bez zranění.

Kruhový objezd i objezdné trasy se každopádně staly rájem policistů – republikových i městských. „Na objízdných trasách provádíme měření rychlosti," přiznává Eva Čížková, mluvčí městské policie.

Tyto akce strážníků tak mohou otupit obavy lidí například ve Svobodných Dvorech z výrazně zvýšené frekvence dopravy.

„Bojíme se hlavně kvůli dětem, které tady do školy přecházejí silnici, po níž by se právě odkloněná doprava mohla valit. Nějak zvýšený provoz jsme však nezaznamenali," tvrdí Kateřina Ižolová ze Svobodných Dvorů. „Ale přes Břízu to jezdí hodně," přidává kadeřnice poznatek 
z nedaleké obce.

Větší ruch na objízdných trasách možná přijde v dalších dnech a také o víkendu. V pátek večer, kdy silničáři dokončí frézování povrchu, totiž objezd uzavřou. Volná bude jen odbočka vedoucí od Hradce na Jaroměř.

„Především v sobotu očekáváme i kvůli volbám větší zatížení objízdné trasy," podotýká mluvčí strážnmíků.

O víkendu se navíc změní trasa linky městské dopravy jezdící do Všestar. A cestující budou muset překousnout desetiminutové zpoždění.

Konec rekonstrukce je naplánovaný na příští pondělí.

„Apelujeme na řidiče, ať se místu pokud možno vyhnou. A ať jsou ohleduplní. Při každé nehodě dojde k vážným komplikacím," tvrdí mluvčí Čížkovský.