„Město k opravě přistoupilo velmi vstřícně. Začali jsme hned po festivalu Divadlo evropských regionů, který končil posledního června, a už prvního července ráno zněly v divadle sbíječky," říká ředitel divadla Ladislav Zeman.

Opravě předsálí, která stála 10,8 milionu korun, předcházela dlouhá řada jiných rekonstrukcí současných osmi budov divadla. „Letošní oprava je už dvaadvacátá v řadě. Po revoluci začalo Klicperovo divadlo opravovat všechny své domy, které jsou v majetku města, ale má je svěřené pro svou činnost. Mnohé z nich byly doslova v havarijním stavu," uvádí ředitel.

Divadlo je útulné

„Hlavní divadelní budova se opravuje na šest etap. Předělávaly se fasády, střecha, až teprve v roce 2004 se začalo s interiérem sálu. Šlo nám o to, abychom měli útulné divadlo městského typu. Chtěli jsme ušlechtilé dřevo, červenou barvu na oponu, sedadla i výmalbu. Už tehdy byly připraveny plány pro rekonstrukci foyer, na poslední chvíli se ale seškrtaly peníze, proto k ní došlo až letos. Doufáme, že to diváci ocení, ročně jich přijde až 130 tisíc," dodává Zeman.

Oprava předsálí byla už nanejvýš nutná. Ve foyer byly zbytky travertinových a dřevěných obkladů, pod tím vším staré kabely ještě z padesátých let. Vyměnit bylo třeba i topení.

Dřevěné obložení

Nyní interiér vypadá úplně jinak. Dokončují se poslední práce a už teď  je jasné, že se návštěvníci divadla mají opravdu na co těšit. Klíčové zdi pokrývají dřevěné obklady, červené stěny korespondují s interiérem v hlavním sále. Na těch bude později k vidění expozice o historii divadla, aktuálních hrách či souboru.

Vše doplní koberce v barvě stěn, luxusní vzhled divadelnímu předsálí, ale také kancelářím, chodbám a balkónům, které rovněž prošly rekonstrukcí, dodají zlaté doplňky. „Časem tu budou viset také originály obrazů, grafické listy a fotografie. To se ale bude rodit až v průběhu sezóny," naznačuje Zeman.

Hrát by se mělo desátého září.

Veronika Skřivanová