Po rekonstrukci by se většího komfortu měli dočkat samozřejmě návštěvníci, personál i samotné obrazy.

„Velké změny budou patrné i zvenčí budovy. Odborníci právě zkoumají původní barvu fasády, zmizet by měly výkladní skříně, které tam vlastně nepatří," vypočítává ředitel Rybička.

Opravy by se měly řídit těmito zásadami: cenné umělecké prvky zrestaurovat a zachovat a prostory depozitářů i výstavních síní v patrech naopak zmodernizovat a provzdušnit. Vstupní hala a první patro tak budou ctít původní návrhy, zůstanou obložení, štukové stropy i vitráže.

Co se týká výstavních prostor v patře, tam vznikne volný prostor s ochozy.

Návštěvníkům by prohlídku uměleckých děl měla zpříjemnit odpočinková zóna 
v přízemí, kde by měla být i malá kavárna, šatna a prodejna publikací či propagačních předmětů.

Obrazy se dočkají depozitářů, které odpovídají dnešním požadavkům. Nespočinou 
v regálech, ale ve speciálních rámech s pletivy.

„Nebudou se o sebe opírat a otírat, šetří se rámy i samotné obrazy. Měl by kolem nich proudit vzduch," vysvětluje Rybička.

Rekonstrukce sebou ponese i opravy elektrického vedení, vodovodů, datových rozvodů,  bezpečnostního zařízení.

„Rekonstrukce bude stát desítky milionů korun, odhadem 70 až 80 milionů. Podílet se bude Evropská unie," uvedl Imrich Dioszegi, mluvčí královéhradeckého krajského úřadu, který je investorem akce.

Uzavření galerie bude 10. dubna 2014 tak trochu slavnostní. „Spojíme ho s večerní prohlídkou galerie," uzavírá ředitel Rybička.

Rekonstrukce bude ctít návrh spoluautora Obecního domu
Galerie moderního umění na Velkém náměstí sídlí v pozdně secesní budově bývalého Záložního úvěrového ústavu, postavené podle návrhu architekta a spoluautora Obecního domu v Praze Osvalda Polívky v letech 1911 – 12. Galerie samotná tam je od roku 1990. „Galerie vznikla v roce 1953, sídlila v Rychnově nad Kněžnou, do biskupské rezidence v Hradci se stěhovala v roce 1963," přiblížil historii ředitel Tomáš Rybička. Může se galerie pyšnit nějakým významným dílem? „Těch je tady celá řada, nejvíce jsem pyšný na fakt, že máme zastoupený celý vývoj českého moderního umění a sbírka je vyrovnaná," pochvaluje si ředitel.