I když se původně počítalo s tím, že opravy náměstí 28. října a okolních ulic v centru krajské metropole začnou již tuto sobotu 9. června, termín se zhruba o měsíc prodloužil. S rozsáhlými opravami by se mělo začít v pondělí 2. července. Počítá se s opravami Dukelské třídy, ulice S. K. Neumanna a náměstí 28. října.

Změny se dotknou nejen městské hromadné dopravy, ale také běžné dopravy. Řidiči například nebudou moci jezdit Hořickou ulicí, přednost dostanou  autobusy města.

„Znamená to, že budeme muset těmto změnám přizpůsobit trasy jednotlivých linek," uvedl ředitel  Dopravního podniku města  Hradce Králové  Miloslav Kulich. Jak dodal, na své původní trasy by se trolejbusy a autobusy měly vrátit závěrem letošního roku.

Například na lince č. 1 trolejbus pojede ze zastávky Hlavní nádraží na zastávku v Gočárově třídě a pak pokračuje na zastávku Lipky. To znamená, že dočasně  tento trolejbus nebude zastavovat u obchodního domu Tesco a u Střelnice. Další změny se dotknou i jiných linek trolejbusů či autobusů.

„Vše připravujeme tak, aby cestující městské dopravy nepocítili žádná omezení. S posledními úpravami proto počítáme v noci z prvního na druhého července, jde o změny trolejového vedení," vysvětloval  vedoucí střediska městské hromadné dopravy hradeckého dopravního podniku Leo Sedláček.

Podle náměstka hradeckého primátora Jindřicha Vedlicha  se situace pro pěší příliš nezmění. V opravovaných ulicích totiž budou v obou směrech koridory pro pěší a obchody by měly zůstat běžně otevřené.

Trochu komplikací by mohlo vzniknout jen v Hořické ulici, kde  bude jezdit městská hromadná doprava a auta se zásobováním pro obchody. Zákaz vjezdu bude platit pro všechny osobní automobily.

Radnice také uvažuje o tom, že se dostane i na opravy podchodu na třídě Karla IV. To je ovšem zatím jen hudba budoucnosti.

Připomeňme, že opravy náměstí 28. října  budou stát odhadem téměř osmdesát milionů korun,  na osmadvacet milionů by měla vyjít oprava Dukelské třídy. Práce mají trvat osmnáct měsíců.

Objízdné trasy městské dopravy při opravách náměstí 28. října

Trolejbusová linka č. 1 – ze zastávky Hlavní nádraží pojede na zastávku Gočárova třída a dále pokračuje po současné trase na zastávku Lipky. Vynechané zastávky: obchodní dům Tesco, Střelnice.

Trolejbusová linka č. 3 –  ze zastávky ZVU zamíří na náhradní zastávku před křižovatkou Koruna, dále na Gočárovu třídu, Ulrichovo náměstí, Adalbertinum a ze zastávky Magistrát města pokračuje po současné trase. Vynechané zastávky: Hlavní nádraží, obchodní dům Tesco, Centrál, Muzeum.

Trolejbusová linka č. 7 – ze zastávky Hlavní nádraží na Gočárovu třídu, Ulrichovo náměstí, Adalbertinum a ze zastávky Magistrát města pokračuje po současné trase. Vynechané zastávky: obchodní dům Tesco, Centrál, Muzeum.

Autobusové linky č. 8, 10, 12, 13, 16, 24 a 28 - ze zastávky Hlavní nádraží se vydají do Hořické ulice na náhradní zastávku obchodní dům Tesco (před křižovatkou u skleněné věže) a pak pojedou po současných pravidelných trasách. Autobusové linky nevynechají žádnou zastávku.
(zdroj: Dopravní podnik města Hradce Králové)