Poslanci schválili balík mediálních zákonů, kterými dali zelenou digitálnímu televiznímu vysílání. Do podoby zákona pozměňovacím návrhem významně „promluvila“ hradecká poslankyně a členka stálé komise pro sdělovací prostředky Hana Orgoníková.

Proč chcete opět zvýšit podíl reklamy v České televizi? Původně o ni měla přijít a zvyšovaly se kvůli tomu koncesionářské poplatky.

Česká televize měla přijít o reklamu už od 1. ledna příštího roku. Peníze uvolněné do komerční sféry měly podle původních představ pomoci rozjezdu digitalizace. Vznik nových programů ale zablokovaly soudy a zánik jediné konkurence naopak posloužil Nově a Primě k upevnění dominantního postavení na trhu a zdražení cen reklamy. To zaplatil divák v ceně zboží. Proto je třeba, aby do doby, než vznikne konkurence v podobě nových programů, situaci vyvažovala ČT. Získané peníze půjdou na dotacenovýmčeským filmům a podporu digitalizace.

Pro příjem digitálního vysílání si majitelé stávajících televizorů budou muset koupit set top box, jehož pořízení přijde na zhruba tisíc korun. Pro někoho je to hodně peněz.

To by právě měl řešit fond na podporu digitalizace, který vznikne přiČTz peněz získaných reklamou. Některé úvahy například směřují k tomu, aby byly set top boxy dotovány pro zdravotně postižené.

Co digitalizace lidem přinese?

Za relativně nízkou jednorázovou investici okolo jednoho tisíce korun do digitálního převodníku, set top boxu, získají lidé podstatně větší nabídku programů. V prvních dvou letech dva další programy ČT, po jednomnovém od Novy a od Primy a šest dalších původních českých programů. Po roce 2010 přibude nejméně osm dalších českých programů, spíš jich ale bude kolem šestnácti. To vše už bez dalších nároků na peníze.

Jaké nové televizní kanály dostanou diváci po digitalizaci?

Pokud nový zákon projde, bude v příštím roce kroměČT 4 Sport a ČT 24 k dispozici dalších osm nových stanic. Podobně jako Nova nebo Prima budou vysílat TV Barrandov a TV Febio, k dispozici divákům bude hudební televize Óčko, stanice pro děti TV Pohoda, zpravodajsko–publicistická stanice Z1 a regionální televize RTA. Další stanice vzniknou po roce 2010.