„Na jarním setkání přímo u Orlice jsme se dohodli na dalším postupu, ale nic se neděje. Myslím, že čas byl už dostatečně dlouhý. Zašleme otevřený dopis ministru životního prostředí a zvažujeme také protestní akce vůči Povodí Labe, případně krajskému úřadu. Na úřady totiž platí jen demonstrace a petice,“ řekl nám člen petičního výboru Vladimír Doležal.
Josef Uhlíř ze Štěpánovska doplnil, že práce, které Povodí Labe dosud provedlo, považuje za odbyté. „Bagr tady byl asi čtyři dny, ale sebrali odpad a plastové lahve jen z hladiny,“ uvedl. Petici podle něho podepsaly už čtyři tisíce lidí a další postupně přibývají.
Podle Václava Jiráska z Povodí Labe podnik své závazky splnil. „V zápisu z březnového šetření jsme slíbili vyklizení odpadů a provedení probírky dřevových porostů. V květnu a červnu jsme ručně vysbírali 40 pytlů odpadu a také jsme odstranili větve a odpad na hladině,“ upřesnil. Dodal, že probírku dřevin zatím neprovedli z důvodu vegetačního období.
„Vše dokončíme v zimě. Pokud se týká odbagrování břehů a dalších úprav, ty by měly být provedeny i podle zápisu v dalších letech,“ uzavírá.

 

 

 

 

Lidé žádají čištění ramen Orlice, vodohospodáři dokončují projekt

Iniciátoři petice, která požaduje vyčištění přibližně 40 ramen řeky Orlice mezi Týništěm nad Orlicí a Hradcem Králové, chtějí protestovat proti údajné nečinnosti podniku Povodí Labe a královéhradeckého krajského úřadu. Kromě protestních akcí plánují také dopis pro ministra životního prostředí Martina Bursíka. Novinářům to dnes řekl člen petičního výboru Vladimír Doležal. Povodí Labe však namítá, že některé práce provedlo a dokončuje velký projekt na úpravu okolí řeky, řekl mluvčí podniku Václav Jirásek.

"Přesto, že byl suchý rok a ideální podmínky pro zahájení prací na vyčištění zanesených koryt, Povodí Labe neudělalo téměř nic. Přitom na setkání v březnu podnik přislíbil, že ramena vyčistí a začne připravovat projekt na další čištění řeky Orlice," řekl Doležal. Iniciátorům petice, kterou podepsalo přes 4000 lidí, také vadí, že kraj ani podnik je neinformují o dalším postupu prací.

Petice požaduje vyčištění původního koryta řeky Orlice na území Přírodního parku Orlice. Většina z těchto ramen je zanesená nánosy bahna a drží se v nich nečistoty, kvůli tomu také z těchto míst mizí původní druhy rostlin a živočichů. "Je to absolutní nezájem, pokud nedojde k posunu, připravíme ještě na podzim protestní akce v Albrechticích, před sídlem Povodí Labe a před sídlem krajského úřadu," řekl Doležal.

Mluvčí Povodí Labe řekl, že vodohospodáři provedli během roku některé drobné zásahy na jednom z ramen, během zimního období upraví porost podél toku. "Do konce října chceme dokončit investiční záměr na revitalizaci tohoto úseku, abychom v listopadu mohli jednat se starosty obcí v okolí řeky," řekl Jirásek, kterého mrzí, že iniciátoři petice nepřizvali zástupce podniku na dnešní tiskovou konferenci.

Náklady na vyčištění ramen Orlice Jirásek odhadl na 70 milionů korun, podnik chce peníze získat z evropských fondů. Vlastní práce na vyčištění koryt by mohly začít v roce 2009.