Orlické hory - Sluncem zalité sjezdovky s více než půlmetrovou vrstvou upraveného sněhu jsou v těchto dnech rájem pro všechny milovníky lyžování. Ideální podmínky s teplotami mírně pod nulou trvají také na hřebenech, kde jsou upravené tratě.

Po svátcích právě nastal hromadný přesun do hor. Avšak ti, kteří neměli pobyt dopředu rezervovaný, už jen těžko do konce roku seženou ubytování. Spoléhat se mohou pouze na náhodu, když někdo náhle odřekne. „Ubytování? Do Silvestra těžko,“ dodal Jaroslav Karban z Infocentra, že hotely jsou obsazené.

Většina návštěvníků přijela z tuzemska, Orlické hory si pro rekreaci ovšem vybraly i desítky turistů z Německa či Polska, kteří oblehli směnárnu.
„Na Červené sjezdovce máme 80 až 100, na Černé 50, na Modré 30 centimetrů technického sněhu. Předpokládám, že sníh vydrží, na Červené sjezdovce určitě do dubna,“ popsal podmínky a předpovídal Petr Kánský ze Ski Centra v Říčkách v Orlických horách. Pro lyžaře jsou zde v provozu dva vleky, čtyřsedačková lanovka. K dispozici je půjčovna i lyžařská školka. Čekací doba na vlecích v Říčkách zatím nepřekračuje tři minuty.

Všech šest vleků i dvousedačková lanovka jsou v provozu v Deštném, také zde je více než půlmetrová vrstva sněhu. „Teploty mírně pod nulou, parádní počasí, určitě je tu lépe než ve městě,“ potvrdil dobré podmínky František Prouza z deštenského Sport profi, které provozuje vleky a přepraví až
6300 lyžařů za hodinu.

 

Silvestr na horách? Ještě jsou volné pokoje

Krkonoše - Silvestr na horách není ani pár dní před koncem roku pro zájemce utopií.

Ačkoliv zhlediska podmínek jsou teď pro lyžaře Krkonoše doslova ideální, některá informační centra mají ina exponovaný termín volné pokoje. „Situace se však mění zhodiny na hodinu. Ráno jsem měla na silvestrovskou noc kdispozici pět pokojů vhotelu Styl, vpoledne už jenom tři. Lidé stále telefonují,“ popsala situaci ve Špindlerově Mlýně Jana Procházková ze společnosti Hotel Group. „Některé kapacity ještě upřesňují cestovní kanceláře,“ informovala Procházková. Vnejvětším krkonošském středisku jsou nyní cenové relace od 750do 1400korun. „Druhý lednový týden už bude volněji,“ dodala. Ojedinělé pokoje mají kdispozici například vJanských Lázních. “Pobyty prodáváme už ina méně nocí, dosud byly vnabídce preferovány týdenní turnusy. Nocleh se snídaní tady přijde na šest až sedm stovek,“ vypočítala Jana Šustrová zInformačního centra Janské Lázně. Kapacity byly včera volné ivhotelech Protěž, Siréna nebo dokonce na Černé boudě. Naopak plno hlásí zinfocentra ve Svobodě nadÚpou.