Už 92 let funguje Osada vycházejícího slunce. „Výroční oheň děláme vždy poslední červencovou sobotu,“ vypráví Jaroslav Pokorný. První muž osady, kterou si oblíbili i písničkář Wabi Daněk, Pavel Dobeš nebo kytarista Miloš Dvořáček.

Zatímco původně se výročí připomínalo tradičním setkáním u táboráku, změna přišla při oslavě 50 let. Právě v roce 1981 se Jaroslav Pokorný narodil a o 6 let později začal objevovat krásy místa, na které již 14 let jako šerif dohlíží. „Bývala to klasická trampská posezení u ohýnku, ale tehdy se to malinko zvrtlo díky tehdejším bardům, jako byl zakladatel Lokálky Láďa Straka. Pozvali totiž další muzikanty, takže přijeli třeba bratři Nedvědové, Wabi Ryvola nebo Wabi Daněk,“ vzpomíná Pokorný. 

Mezi Kladruby a Lučicemi u Chlumce nad Cidlinou, zhruba v 17.45 hodin.
Potvrzeno. U Chlumce nad Cidlinou bylo slabé tornádo, tvrdí meteorologové

Stanislavovi Daňkovi, jak zní jeho občanské jméno, se tady tak zalíbilo, že později tu koupil chatičku. „A dalších asi 40 let s námi chatařil. Od té doby se z toho stal folkový festival,“ dodává Pokorný.

A právě před 42 lety na potlachu začalo přátelství a pozdější spolupráce Wabiho Daňka a Miloše Dvořáčka. „Já jsem v tu dobu hrál s Kantory a Wabi přijel se Spirituál kvintetem. Seděli jsme u ohýnku, brnkali si na kytary, popíjeli pivo. A nějak jsme si přirostli k srdci. Vlastně Wabi okouzlil i další osadníky, kteří ho vzali mezi sebe. Posléze jezdil do osady tak často, že jí místní usedlíci začali říkat Wabiho osada,“ vzpomínal po Daňkově smrti v roce 2017 na stránkách Deníku Miloš Dvořáček.

„Chybí nám jako každý kamarád. Standa patřil mezi držáky, takže kdykoli přijel unavený po koncertu, třeba i ve dvě hodiny ráno, přišel mezi nás a ještě si s námi zahrál a zazpíval,“ doplnil ho Pokorný.

V provozu by nová komunikace mohla být v září či v říjnu.
VIDEO: K tenisovému centru vede nová silnice. Zprovozní se nejspíš na podzim

V odkazu trampského barda Wabi Daňka pokračuje jeho manželka Eva, která pomáhá při přípravě a organizaci potlachu a syn Šimon, jež hraje a zpívá jeho písničky.

„Šimon to pojal velmi statečně. Asi dva roky po taťkově smrti tady u táboráku poprvé vystoupil s jeho písničkami spolu s Milošem Dvořáčkem. Obdivoval jsem, jak se vyrovnal s tím očekáváním lidí a srovnáváním s tátou. Dal to bezvadně. Díky tomu u nás na osadě i nadále koncertuje duo Daněk-Dvořáček,“ spokojeně konstatuje šerif.

I hvězdy hrají za pivo a párek

Příprava potlachu probíhá v režii osadníků, kteří mají rozdělené úkoly a role. Je potřeba připravit areál i zázemí pro hudebníky, zajistit stánky a občerstvení. Všemu předchází domlouvání účasti s interprety. Ti své umění předvádějí „za pivo a párek“.

„Všichni to dělají srdcem, a když se náhodou něco vydělá, jde to zpátky do osady. Já se spolu s Evou Daňkovou starám o zajištění kapel a muzikantů. Ti u nás podle tradice skutečně hrají za pivo a za párek. Je to v dnešní době o něco náročnější, ale o to jsme raději, že to stále funguje na kamarádské bázi a i hvězdy k nám rády jezdí. Kšefty holt musí dohnat někde jinde,“ směje se šerif.

V leteckém programu se budou střídat ukázky moderních a historických letadel, diváci uvidí i letoun MIG 15 UTI. Ilustrační foto.
První ročník letecké show Legendy nebes na hradeckém letišti bude 5. srpna

Letos se během večera představili třeba Miloš a Miloš Dvořáčkovi s Lídou Helligerovou a Šimonem Daňkem, populární písničkář Michal Horák, bratři Holečkovi, kapely RYBARYB, MyTwo, opočenští Tomy, Archiv band nebo mladý kytarista Tomáš Bican. „Letos byla dramaturgie taková meziosadní,“ líčil Jaroslav Pokorný. 

Náplň jeho práce šerifa se v posledních letech změnila. Kromě dohledu nad pořádkem, zařizování potřeb osady a osadníků a čestných funkcí, jako je právě úvodní slovo a zahájení potlachu se musí věnovat i papírování nebo jednání s úřady. Navíc sleduje i snahy o necitlivé zastavění osady s desítkami chat, která leží v atraktivní lokalitě na okraji krajského města.

„Doufám, že tady nebudou svévolně vznikat novostavby. A když už ano, tak podle zákona. Osadu jsme před časem změnili na takzvaný zapsaný spolek a z šerifa se tak stal ještě předseda,“ usmívá se Jaroslav Pokorný.

Lidl v Hradci Králové na Brněnské ulici. Tady by mělo být od podzimu možné vracet PET lahve a plechovky.
Řetězce chtějí v Hradci testovat vracení PET lahví a plechovek výměnou za slevy

Nejhůř místnímu šerifovi bylo v červenci 2012, kdy zasáhla hradecké lesy větrná smršť. Během několika minut se z romantické Osady vycházejícího slunce stal děsivý obraz zkázy. Vzrostlé borovice téměř naráz popadaly na dřevěné chatky a z lesa na hranici ochranného pásma řeky Orlice se po nutném pokácení zbylých nestabilních stromů stala paseka.

Místo trampských písniček a kytar tam zněly motorové pily. Chataři se však nevzdali a potlach uspořádali v pozdějším termínu. Nyní již událost odnesl čas, nové stromy rostou do výšky a pod totemem v sobotu na pokyn šerifa osady Jaroslava Pokorného vzplál oheň a opět zazněla píseň Vlajka.