Osm pětičlenných týmů malých záchranářů se včera v areálu na Stříbrném rybníku v Hradci Králové utkalo ve znalostech a dovednostech z první pomoci. Ti nejlepší z nich budou reprezentovat ve východočeském Regionálním kole této postupové soutěže.

Děti z prvního a druhého stupně základních škol z Hradecka si ověřily své znalosti, které se během roku naučily v kroužcích mladých zdravotníků. „Na několika stanovištích musí děti předvést, co se naučily. Na jednom z nich musely ošetřit postiženého v bezvědomí s úrazem hlavy a také jeho kolegu, který při tom, když utíkal pro pomoc, upadl a odřel si koleno," vysvětlil Lukáš Pochylý, předseda oblastního spolku Českého červeného kříže.

Dodal, že děti musí být při ošetřování velmi opatrné a šetrné, protože u zmiňovaného případu je navíc podezření na krvácení do mozku.

Situace zdravotníci připravili tak, aby se děti musely rozhodnout, které zranění má přednost a které tudíž musí ošetřit jako první.

Soutěžící museli také absolvovat transport svého kamaráda na krátkou vzdálenost. „Nejveselejším stanovištěm je asi obvazová technika. Tam děti ukázaly, jak se naučily pracovat s obvazem. Obvázat hlavu není jednoduchá záležitost," dodal Lukáš Pochylý.

Mimo soutěž ukázali přítomní také znalost historie Červeného kříže či léčivých bylin.

„Cílem soutěží je připravit děti na reálné situace, které mohou v běžném životě nastat. Ze zkušeností víme, že v těchto případech první pomoc poskytnou lépe než na cvičišti," zakončil Lukáš Pochylý.