Zatímco většina bude vyspávat prohýřenou noc, jiní budou uklízet následky silvestrovského veselí. Střepy, rozbité skleněné lahve a stopy po odpalování zábavné pyrotechniky. To jsou každoroční pozůstatky po silvestrovských oslavách.

Speciální uklízecí čety vyrazí v následujících dnech do historického centra hned několikrát. První nápor úklidu pracovníky čeká hned 1. ledna ráno. Zaměří se především na Velké a Masarykovo náměstí.

„Už 1. ledna ráno po silvestrovských půlnočních oslavách na Velkém náměstí čeká naši speciální uklízecí četu velký kus práce. Celý prostor Velkého náměstí bude navíc nutné připravit na večerní kulturní program," vysvětluje Daniel Jeřábek z Technických služeb Hradec Králové.

Dvakrát za den

Po kulturním programu, který na Velkém náměstí odstartuje 1. ledna zhruba ve čtyři hodiny odpoledne a skončí po šesté, se speciální čisticí čety technických služeb na Velké náměstí opět vrátí.

Po ukončení novoročního ohňostroje s videoprojekcí na Bílé věži a odchodu několika tisíc lidí totiž každoročně v prostoru Velkého náměstí zbude opět značné množství nečistot v podobě kelímků, tácků, sáčků a zbytků drobných dělbuchů.

„Proto se bezprostředně po ukončení oslav do těchto míst úklidová četa tentýž den vrátí," potvrzuje Jeřábek. Dodává, že všechny úklidové práce budou zřejmě dost ztíženy počasím. Konkrétně nízké teploty v kombinaci s přibývajícím sněhem mohou způsobit „zašlapání" nečistot do sněhu a následným zamrznutím a všechny práce, na které běžně stačily zametací vozy, se budou muset provést ručně. O způsobu čištění bude teprve rozhodnuto, a to s ohledem na aktuální počasí.

Pracovníci technických služeb budou po novoročních oslavách projíždět i další části města, kde se také obvykle neřízené silvestrovské oslavy odehrávají.

Průběžně se budou úklidu věnovat i v těchto lokalitách. Značné znečištění především travnatých ploch je i na všech sídlištích a frekventovanějších lokalitách.

Úklid těchto míst bude probíhat i nadále průběžně v měsíci lednu s ohledem na aktuální počasí. Tyto práce zůstávají pro mnoho lidí zcela automatické.(jap, mv)