Předchozí
1 z 12
Další

S pořadím na kandidátkách letos zamíchaly preferenční hlasy. Nejvíc v kraji jich získala starostka Mladých Buků, kterou ze sedmé příčky raketově vystřelili až do vedení kandidátky koalice Pirátů a Starostů. Kroužkování pohnulo s pořadím také na kandidátce koalice SPOLU, preferenční hlasy naopak tolik nevyužívali voliči ANO a SPD.

Čtyři z jedenácti zástupců Královéhradeckého kraje ve sněmovně jsou ženy, tři jsou úplní nováčci, tři se do sněmovny vrací po několikaleté pauze.

Petr Sadovský - ANOZdroj: Archiv

Petr Sadovský - ANO  

Podnikatel v IT, zastupitel a místostarosta Dobrušky (52) obhájil mandát poslance, který se mu s hnutím ANO podařilo získat 2017. I předtím se ale politicky angažoval. Jako nestraník za ČSSD dvakrát neúspěšně kandidoval do zastupitelstva v Dobrušce. Úspěch mu přinesl až vstup do hnutí ANO v roce 2013. O víkendu uspěl na třetím místě kandidátky s 1 452 preferenčními hlasy.

Jana Berkovcová - ANOZdroj: Archiv

Jana Berkovcová - ANO

Na kandidátce hnutí ANO v Královéhradeckém kraji se oproti roku 2017 posunula z 16. na 4. příčku a hned uspěla s 1 440 preferenčními hlasy. Vedoucí metodička vzdělávání a krajská zastupitelka Jana Berkovcová (51) pochází z Nového Města nad Metují a v Poslanecké sněmovně doplní čtyřčlennou skupinu známých tváří ANO.

Vladimíra Lesenská - SPDZdroj: Archiv

Vladimíra Lesenská - SPD

Jedničku na hradecké kandidátce hnutí Svoboda a přímá demokracie letos poprvé obsadila projektantka a zastupitelka Týniště nad Orlicí Vladimíra Lesenská. V Poslanecké sněmovně už to ale zná, Ve dvou volebních obdobích mezi lety 2006 a 2013 vykonávala poslanecký mandát za ČSSD. Jako nestraník za SPD kandidovala loni do senátu, letos už vedla kandidátku jako členka hnutí. Od voličů získala 970 preferenčních hlasů.

Lucie Potůčková - STANZdroj: Archiv

Lucie Potůčková - STAN

Starostce městyse Mladé Buky se v letošních volbách povedl husarský kousek. Ze sedmé příčky kandidátky koalice PirátiSTAN přeskočila Lucie Potůčková (46) díky 10 910 preferenčním hlasům až na první místo. Získala celou čtvrtinu hlasů, které v kraji koalice dostala, a je zářným příkladem toho, jak Češi v letošních volbách kroužkování podpořili hnutí Starostové a nezávislí.

Josef Cogan - STANZdroj: Archiv

Josef Cogan - STAN

Ani právník a dlouholetý starosta Nové Paky (48) není ve sněmovně nový. Jako poslanec se Cogan do parlamentu vrací po osmi letech. V posledních dvou volbách se mu na kandidátce STAN nepodařilo obhájit mandát, letos se to i díky 9 181 preferenčním hlasům povedlo. Se spolustranicí Lucií Potůčkovou tak předběhl lídra kandidátky PirátiSTAN, piráta Martina Jiránka na cestě do Poslanecké sněmovny.

Klára Dostálová - ANOZdroj: Archiv

Klára Dostálová - ANO

Současná ministryně pro místní rozvoj (50) sice pochází z Prahy, Královéhradecký kraj si ale oblíbila natolik, že se na trvalo usadila v Hořicích, kde také v pátek odvolila. V čele krajské kandidátky se jí podařilo obhájit post poslankyně, zároveň se jí podařilo získat 4 446 preferenčních hlasů. Za hnutí ANO kandidovala jako nestraník, stejně jako v předchozích volbách. V politice působí od roku 2014, letos do Poslanecké sněmovny kandidovala podruhé.

Jiří Mašek - ANOZdroj: Archiv

Jiří Mašek - ANO

Pro lékaře a záchranáře Záchranné služby Královéhradeckého kraje (63) bylo obhájení mandátu poslance prakticky samozřejmostí. V kraji startoval ze druhé příčky, kterou se mu díky 3 255 preferenčním hlasům podařilo udržet. Členem hnutí ANO je od roku 2016, kandidoval za něj jako do Poslanecké sněmovny, krajského zastupitelstva, zastupitelstva města Hradec Králové i Senátu. Místo v horní komoře Parlamentu ČR se mu ale loni jako jediné získat nepodařilo.

Pavel Staněk - ODSZdroj: Archiv

Pavel Staněk - ODS  

Právník a podnikatel (48) spojuje svůj profesní i osobní život s Hradcem Králové. Bývalý náměstek ministra spravedlnosti a poslanec se do sněmovny vrací po osmi letech. V roce 2013 vedl královéhradeckou kandidátku ODS, v počtu preferenčních hlasů jej ale přeskočil Ivan Adamec. Letos jich získal 7 321, což na získání mandátu ze čtvrtého místa kandidátky vítězné koalice stačilo.

Pavel Bělobrádek - KDU-ČSLZdroj: Archiv

Pavel Bělobrádek - KDU-ČSL

Obličej Pavla Bělobrádka (44) jsou voliči zvyklí vídat v politice už bezmála 20 let. Působil na postu krajského zastupitele, poslance, místopředsedy Poslanecké sněmovny i místopředsedy Vlády ČR a 2. náměstek hejtmana. Od roku 2010 byl lídrem KDU-ČSL, než se v roce 2019 rozhodl post znovu neobhajovat. Vystudovaný veterinář a rodák z Náchoda získal od voličů 10 691 preferenčních hlasů.

Ivan Adamec - ODSZdroj: Archiv

Ivan Adamec - ODS

Trutnovský starosta (61) vedl krajskou kandidátku koalice SPOLU a ve vysoké politice není žádným nováčkem. V ODS působí od roku 1994, o čtyři roky později se stal starostou, mezi lety 2002 a 2008 působil jako senátor a od roku 2013 je poslancem za občanské demokraty. Kromě toho je také členem krajského zastupitelstva. Od voličů se mu podařilo získat 8 743 preferenčních hlasů.

Matěj Ondřej Havel - TOP 09Zdroj: Archiv

Matěj Ondřej Havel - TOP 09

Ředitel Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové (34) patří k největším skokanům v kraji. Voličům se ho pomocí 10 858 preferenčních hlasů podařilo dostat ze čtvrté příčky kandidátky koalice SPOLU až na první místo. Podobný kousek se mu povedl už v loňských krajských volbách, když se díky preferenčním hlasům posunul na místo 1. náhradníka do zastupitelstva kraje.