Že jsou severní terasy v samém centru města v naprosto zbídačeném stavu dokazují mobilní ploty, kterými je už roky část teras uzavřená. První část se uzavřela už před 10 lety poté, co se sesunula část hradeb u Adalbertina. Padající cihly naštěstí nezasáhly lidi, poškodily ale tři zaparkovaná auta.

Geologové před lety upozornili na to, že sesuv může hrozit i na sedmi dalších místech. Od roku 2017 je už uzavřená většina cest a schodišť na severních terasách. Schodiště u sochy Jana Ladislava Pospíšila sice město nechalo otevřené, jelikož však ujíždělo, podepřeli ho pracovníci technických služeb mnoha nevzhlednými panely.

LIDÉ SI Z PLOTŮ TĚŽKOU HLAVU NEDĚLAJÍ

V seriálu Ostudy Hradce se zaměřujeme na místa, která by vedení města a jeho obyvatelé před turisty zřejmě nejraději skryli.

Víte i vy o lokalitách, které kazí Hradci renomé? Pošlete nám fotky nebo tip na na email: Tomas.Kulhanek@denik.cz.

Uzavřené části teras v poslední době zarůstají stromy, keři i mechem. Ani to ale neodrazuje některé lidi od toho, aby se na uzavřená místa vydávali. A zdaleka nejde jen o červnový divadelní festival Regiony, během kterého po terasách běžně chodí davy lidí, kteří mnohdy nevědomky riskují nejen své zdraví.

I na současných fotografiích z teras můžete vidět haldy odpadků, mezi kterými převažují lahve a plechovky od alkoholických nápojů.

Ačkoliv technické služby mobilní ploty pravidelně kontrolují a opravují, někteří vandalové je nezřídka ničí. Zdeformované ploty ostatně na severních terasách naleznete i v těchto dnech.

VÍTĚZNÝ PROJEKT JE UŽ Z ROKU 2012

Vítězný projekt na rekonstrukci severních teras a současně s nimi i přilehlých Žižkových sadů existuje už od roku 2012. V architektonické soutěži vypsané hradeckou radnicí tehdy zvítězil projekt pražské firmy Projektil a zdálo se, že rekonstrukce brzy začne. Jenže roky plynou a začátek prací je stále v nedohlednu.

A to přesto, že loni v červnu město konečně získalo na projekt územní rozhodnutí. Radní Jiří Langer tehdy deklaroval, že opravy by měly už v roce 2021.

„Po dlouhých letech jsme se konečně posunuli dál. Začneme teď pracovat na dokumentaci pro stavební povolení. Směřujeme k tomu, že budeme opravovat na etapy a velice rádi bychom s těmi nejhoršími místy, u kterých hrozí zřícení, začali už příští rok,“ řekl Deníku Langer loni v létě. Teď je ale zřejmé, že letos už se určitě nezačne.

OPRAVY UŽ JSOU SNAD NA DOHLED

Pomalu, ale přece snad spěje proces na radnici k opravám. „Nyní se připravuje vypsání výběrového řízení na vypracování navazujících stupňů projektové dokumentace, které v nejbližší možné době budou projednávat orgány města,“ informovala mluvčí města Kateřina Šmídová. Politici by se zadávacím řízením měli zabývat ještě v letošním roce. Protože by kompletní rekonstrukce teras i sadů mohla stát až čtvrt miliardy, uvažují politici o cestě postupných oprav.