Město bylo osvobozeno postupujícími jednotkami Rudé armády ze čtyř směrů: od Třebechovic, Dobrušky, Jaroměře a Holic.

Ale nepředbíhejme a podívejme se na osvobození města téměř den po dni…

Začátek května 1945

V Hradci působí Revoluční národní výbor, který se zabývá přípravou povstání, ale pro nedostatek zbraní a početnou vojenskou posádku ve městě a na nedalekém letišti od ozbrojeného odporu nakonec ustupuje.

K přestřelkám mezi povstalci a německými vojáky přesto dochází. A to zejména v okrajových částech města a v přilehlých obcích.

7. květen 1945

Revoluční národní výbor přebírá správu města od německého starosty Franze Hegera.

8. květen 1945

Německo podepisuje kapitulaci v Berlíně. Hradcem projíždějí jednotky německé armády prchající před Rudou armádou směrem na západ.

„Během téhož dne Hradečáci dvakrát přivítali konvoj vojenské americké mise, který jel do štábu Schörnerovy armády ve Velichovkách," připomíná důležitý fakt Jaroslava Pospíšilová z Muzea východních Čech a dodává:

„Při svém postupu se zde sovětští vojáci nikde s vážnějším odporem nesetkali a žádné větší boje nemuseli podstoupit."

Královéhradecko je tedy osvobozeno!

9. květen 1945

Kolem šesté hodiny ráno se na Slezském Předměstí objevují první sovětští vojáci-průzkumníci. Sovětské jednotky 106. střeleckého sboru pak celé dopoledne projíždějí městem dál směrem na Prahu. Až oddíly, které sem přijíždějí v odpoledních hodinách, se zde zastavují a zdraví občany.

„Vojáci 115. střeleckého sboru přijížděli ze směru od Dobrušky," doplňuje Jaroslava Pospíšilová.

10. květen 1945

Od rána přijíždějí do Hradce jednotky 43. střeleckého sboru od Jaroměře. Jednotky Rudé armády dorážejí také do Nového Hradce.