Vánoce jsou pro mnohé z nás svátky klidu a pohody. A pro mnohá zvířátka - vánoční dárky - doba stresu a strádání.

S tímto hloupým nápadem se setkáváme každý rok. Ono darovat zvíře pod stromeček bez absolutního souhlasu a domluvy je dost šílené. Jen si představte štěňátko, jak si vesele řádí v naklizeném bytě, kolem stromečku s křehkými ozdobami a toho dobrého jídla všude. Budeme to kousat a papat a potom taky čůráme a kakáme.

Divíte se, že to píšu? Už nejednou byli lidé překvapení, že se pejsek doma vyvenčil. A ony výchovné dárky pro děti? Podle průzkumů se hodí živé zvířátko pro dítě až od deseti let. Ono se dítě potom o zvířátko musí postarat, vyvenčit ho, vyčistit mu příbytek a podobně. Pokud je to pravidlo, nepůsobí to vůbec výchovně, ale jako pro dítě nepříjemná povinnost.

A jsme přesně tam, kde jsme nechtěli být. ředstavte si pocit např. štěněte. Vezmou ho od mámy a sourozenců, někam ho převezou. Je kolem toho hluk, neznámé prostředí, pohoda pro pejska žádná. A najednou ho zase nikdo nechce, bez jakéhokoli pocitu bezpečí ho vyexpedují někam do útulku mezi hordu štěkajících kamarádů. Myslíte si, že je to pro pejska dobrý začátek života? Bez pořádného rozmyšlení svoje rozhodnutí raději odsuňte a dopřejte ty svátky v pohodě i zvířátkům.

Všem příznivcům zvířat přejeme klidné svátky a pohodu.
Za záchrannou stanici Zelené Vendolí Josef Zelený.