Související články vpravo…

Jak nám vysvětlili energetici, bylo to kvůli poruše na vysokém napětí. Naštěstí nebyl přímý přenos přerušen, „televizáci“ mají zálohovaný systém.

Otázky Václava Moravce se zákonitě točily kolem problémů s bezpečností obyvatel ve městě, které přetrvávají od loňského podzimu, kdy došlo k několika přepadením romskou menšinou a dokonce ke znásilnění jedenadvacetileté dívky. Starosta Nového Bydžova Pavel Louda proto s městskou radou přijal řadu bezpečnostních opatření, která se postupně město snaží uvést do života.

Besedy se mj. zúčastnil ministr vnitra Radek John, který opět ujistil, že policisté udělají vše proto, aby byl ve městě klid a zajištěn pořádek. Stejně operativně chtějí policisté podle něho postupovat také v dalších městech i obcích.

Starosta Nového Bydžova si totiž několikrát stěžoval, že policistů sice ve městě přibylo, ale musejí se ze zhruba osmdesáti procent věnovat administrativě a ne práci v ulicích. Nejen zdejší radnici se navíc nelíbí, že nemohou zasáhnout proti těm, kteří berou sociální dávky, ale peníze propijí v barech nebo prohrají v hernách na automatech. Neumožňuje to legislativa.

Aby se novobydžovská radnice dohodla s dalšími městy a obcemi na jednotném postupu, vyzval Pavel Louda ke společnému jednání. To se v Novém Bydžově uskuteční právě v pondělí. Do Nového Bydžova by měli dorazit zástupci osmačtyřiceti měst a obcí. Nemají chybět ani pracovníci vládní Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách. Při pondělní debatě chtějí například hovořit o změně výplaty a adresnosti dávek. Louda se obává toho, že chystaný zákon situaci ale zkomplikuje.

Co si o situaci v Novém Bydžově myslíte vy? Jak by se měla řešit bezpečnost v městech v České republice?