„No, tak se to odvysílalo…“ poznamenala při odchodu ze sálu jedna z divaček královéhradeckých předvolebních Otázek Václava Moravce – Speciál.
Stejné nemastné neslané pocity mělo podle zaznamenaných reakcí více účastníků přímého televizního přenosu. V sále se nedělo nic mimořádného: publikum bylo jakž takž umírněné, Václav Moravec profesionální, odpovědi politiků předvídatelné.

A přitom se ještě hodinu před začátkem zdálo, jako by se lidé snažili dostat na vyprodané hokejové derby.

Nespokojený dav

Pořadatelé slíbili, že v osm večer začnou pouštět publikum do sálu. Fanoušci jmenovitě přihlášení přes síť Facebook měli podle instrukcí přijít ještě o čtvrthodinu dřív.
Hrozen nedočkavých narůstal, dveře do Filharmonie střežila „gorila“ bezpečnostní agentury – a nic se nedělo.
„Proč nepouštějí?“ ptal se jeden druhého. „To nemůžete poslat chlapa s megafonem, aby řekl, co se děje a jakým způsobem se bude vcházet dovnitř?“ ozývalo se z davu.
Tato služba by možná byla opravdu užitečná, lidé by pochopili, že jim sebevětší tlačenice nepomůže. Televizní přenos byl přísně střežený podnik.

Ukažte kabelku

Do vestibulu Filharmonie pouštěla bezpečnostní služba vždy pouze skupinku tak deseti lidí. Ti odložili svršky a podrobili se poměrně přísné osobní prohlídce. Ochranka nehledala jen případné bomby, nedovolila pronést například ani fotoaparáty. S těmi mohli dovnitř jen akreditovaní novináři.

Valná část diváků se stranicky identifikovala. Nejzkušenějšími mítinkovými harcovníky se jevili příznivci sociální demokracie – už z domu přišli vybaveni oranžovými čepičkami a šálami. V sále byla k vidění trička v barvách stran. Logo asi nejvíce ukazovali zemanovci.

Apolitickými zůstalo zhruba 60 míst rezervovaných přes Facebook. „Aby z toho nebylo moře týmových triček a transparentů různých barev, platí zákaz vizuální propagace stran na místech pro fanoušky – což jsme i tentokrát ohlídali,“ připomněli pořadatelé.

Hlavní diskusní témata trochu zaskočila. Jestliže problematika dostavby dálnice veřejnost pálí, o sporu kolem budoucí podoby dálniční známky toho někteří v publiku moc nevěděli. A jak se posléze ukázalo, ani parlamentní kandidáti. I přesto, že tři z nich v Poslanecké sněmovně už řádku let sedí.
Plácnutím do vody se jevila témata financování státních zakázek soukromými firmami a jejich postupné splácení a cena výstavby českých dálnic.

Předtočené šoty, grafy a čísla z bleskového předvolebního průzkumu byly zajímavé, bohužel poněkud na úkor přímé debaty s přítomnými.
A když už byla politikům položena otázka, daly se jejich odpovědi předvídat. Nikdo neočekával, že by zástupci kterékoliv strany veřejně přiznali, že jejich politici jsou zkorumpovatelní nebo že jejich strana omezí výdaje na školství a kulturu.

Na dotazy diváků nakonec vůbec nezbyl čas.
Tak mnozí odcházeli s ošizeným pocitem, že sice byli přítomni, ale ne účastni.

Přijali pozvání

Ve středečním živém vysílání Otázek Václava Moravce – Speciál ze sálu královéhradecké Filharmonie vystoupily vůdčí osobnosti krajských kandidátek do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky:
Jozef Kochan (ODS), Hana Orgoníková (ČSSD), Leoš Heger (TOP 09), Soňa Marková (KSČM), Jan Hrdina (VV) a Jan Patzelt (SPOZ).

Diváci si chvílemi z rozpaků „mnuli čelo“

K prvnímu trapasu při Otázkách Václava Moravce naštěstí nedošlo. Na zkoušce moderátor zkomolil jméno lídra OSD Jozefa Kochana. „Při vysílání se to nestane,“ řekl Moravec jednoduše, a bylo to tak.

S ostatními horkými chvilkami se už nedalo nic dělat, udály se v přímém přenosu.

Na úvod dal poslanec Kochan kytice Haně Orgoníkové a Soně Markové. Dámám zjevně nedošlo, že se jedná o projev galantnosti a biedermeierským pugétkem zamávaly nad hlavou jak fotbalista propoceným tričkem.

Nepatřičně podle diváků zapůsobila rovněž „one man show“ Josefa Krofty, pozvaného do pořadu coby osobnost regionu. Nekonečně se vlekoucí monolog na téma „Já“ uvítali snad jen absurditu milující ironici. Zasloužilý divadelník mimo jiné vyprávěl, jak se do poslední chvíle domníval, že byl do Filharmonie pozván na koncert. Hradečáky starší 20 let znejistil prohlášením, že do roku 1989 nežili v krajském městě lidé. A když se doklopýtal k politice, vytáhl na poslanecké kandidáty komunální problém.

Šlápnutím „do měkkého“ byl výběr i druhé krajské celebrity. Byl jí pořadatel festivalu Rock for People Michal Thomas. Ten oznámil, že je Středočech a k lidem na pódiu nemá vztah, protože je nebude volit. Televizního prostoru pak využil k propagaci akce.

Moravec sice „oslím můstkem“ převedl jejich příspěvky na úlohu poslance v regionu, jalově ukrojený čas se však nedal vrátit.
Tak v závěru zbylo místo na pouze jediný dotaz z publika.