„Při takto teplém počasí začnou stromy pučet brzy, a pokud by ještě přišly mrazy, máme po úrodě,“ strachuje se Miroslav Vodička, ředitel zemědělského družstva Libčany, které je největším pěstitelem ovoce na Hradecku. Pěstovat ovoce je podle něj v tomto počasí sázka do loterie. „V nejhorším případě může být škoda i padesát milionů korun. Mráz vám nikdo nepojistí. Nezbývá nic jiného, než čekat a doufat,“ nastínil katastrofický scénář.
Nejistotu ovocnářů podtrhuje i výhled hradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. „Podle dlouhodobé prognózy do 20. března by se teploty měly pohybovat kolem šesti až deseti stupňů. Ale může přijít jedna studená vlna a především kvetoucí rostliny a stromy mohou pomrznout,“ potvrdil meteorolog Tomáš Popelka.
Ostatní zemědělci však jásají. Přízemní mrazíky, které ještě mohou přijít, už úrodu neohrozí. „Teploty by musely klesnout k deseti stupňům pod nulou. To se asi nestane. Nyní už pole přihnojujeme a v nejbližších dnech začneme s jarním osevem,“ řekl ředitel Rolnického družstva v Králíkách Josef Tomášek. Letošní sklizeň by tak podle něj mohla přijít i o měsíc dřív.
. . .