Asi 23 kilometrů dlouhá stezka

Zhruba 23 kilometrů dlouhá stezka by podle náměstka pardubické primátorky Martina Bílka mohla sloužit cyklistům za pět až sedm let.

O výstavbě této cyklostezky se ve východních Čechách hovoří již od roku 2005.

V roce 2008 vznikl společný projekt Pardubnického a Královéhradeckého kraje a sídelních měst obou krajů, byla zpracována i projektová dokumentace. Peníze na výstavbu chtěly tehdy kraje získat z evropských dotací.

„Dohodli jsme se s kolegou z královéhradeckého magistrátu, náměstkem Jindřichem Vedlichem, na tom, že se projekt, který už třetím rokem stojí, pokusíme restartovat,“ řekl náměstek primátorky Pardubic Martin Bílek.

Stát by měla kolem sto milionů korun

Hybateli projektu by se podle něj měla stát právě obě krajská města. Budou iniciovat vznik subjektu, který by mohl žádat o dotace. Kromě Hradce Králové a Pardubic by v něm měly být sdruženy obce, jejichž katastry trasa cyklostezky protíná. Při stavbě totiž bude nutné jednat s více než 400 majiteli pozemků, po nichž má stezka vést.

Výstavba cyklostezky by měla stát kolem 100 milionů korun. Trasa Pardubice, Ráby, Němčice, Dříteč, Vysoká nad Labem, Hradec Králové povede z velké části po břehu Labe a bude využívat stávající polní cesty. „Dohodli jsme se, že autora dokumentace požádáme o aktualizaci projektu a budeme hledat dotační tituly, z nichž by bylo možno získat peníze na stavbu,“ uvedl náměstek primátorky.

„A abychom nejednali o něčem, co známe jen z mapy, sedneme 19. června na kola a celou trasu projedeme,“ dodal Martin Bílek. (zr, čtk)