„Dnes čekáme poměrně slunečné počasí. Případné přeháňky nebo bouřky se budou tvořit jen výjimečně a zejména na horách, především v oblasti Beskyd. Nejvyšší teploty se budou v nižších a středních polohách pohybovat nejčastěji od 29 do 33 °C, teplo bude i na horách, kde naměříme kolem 24 °C,“ napsali k úterku meteorologové na sociální síti X.

Středa bude podle nich ještě o něco dramatičtější. „Po slunečném začátku dne bude od západu oblačnosti přibývat a postupně se na většině území vyskytnou přeháňky nebo bouřky, které mohou být i velmi silné, doprovázené přívalovými srážkami, většími kroupami a nárazovým větrem. K tomu bude velmi teplo, a to jak v noci, kdy čekáme minima od 21 do 17 °C, tak přes den, kdy teploty na většině území s výjimkou západu a jihozápadu vystoupají na tropických 30 až 35 °C,“ doplnili.

Jak vedro přežít

Pokud nepotřebujete vycházet, nevycházejte. A když už, tak v ranních nebo večerních hodinách, kdy nejsou teploty ani sluneční svit tak silné. Pokud vás přesto neodkladné povinnosti vyženou ven, když praží slunce, nezapomeňte na opalovací krém, sluneční brýle a pokrývku hlavy.

Hradecké koupaliště Flošna je v týdnu otevřené od 6 do 20 hodin, o víkendech od 9 do 20. Vstupné pro dospělého číní 180 Kč s čipem, 210 Kč bez čipu. Pro děti od 140 cm 140 Kč s čipem, 170 Kč bez čipu. Děti do 140 cm mají vstup zdarma.

Důležitá je také dostatečná hydratace organismu. Pijte čistou vodou, při námaze se doporučují také iontové nápoje, které pomohou doplnit vypocené minerály. Vyhněte se alkoholu a kofeinu - obě tyto látky příliš neprospívají, protože už tak vysílený organismus ještě více dehydratují. Nedoporučuje se ani pití džusů nalačno (dráždí žaludek) a příliš studených nápojů (méně než 10 °C) v horku.

Zvažte také změnu jídelníčku. Příliš se nedoporučují těžká a smažená jídla. Spíše sáhněte po lehkých salátech a studených pokrmech.

Velkým pomocníkem je klimatizace, tu ale mějte nastavenou rozumně. Velké teplotní šoky jsou naopak velmi škodlivé. Pokud ji nemáte, poslouží i stolní ventilátor. Ve špatně větrané místnosti s minimální cirkulací vzduchu se budete špatně soustředit a koledujete si o nevolnost nebo bolesti hlavy. Pokud před větrák postavíte mísu s chladnou vodou, zajistíte si tak přísun chladného zvlhčeného vzduchu. Dobré je oplachovat si obličej a krk studenou vodou, případně si dopřát vlažnou sprchu.

Trpí i domácí mazlíčci

Přírodních koupališť najdete na Hradecku také dost. Vyrazit můžete na Opatovický písník či k rybníkům Birička nebo Oplatil.

Horké letní dny nejsou nic příjemného ani pro domácí mazlíčky. K přehřátí navíc může dojít poměrně rychle - rizikem je zejména nechat psa zavřeného v autě. Stejně jako u lidí platí, že důležitá je hydratace. Zvíře by mělo mít přístup k misce s vodou, vhodné je i např. namočit granule. Důležité je i ochlazování, např. pomocí namáčení tlapek do vody nebo otíráním mokrým ručníkem. Přímé polévání vodou není ideální, hrozí totiž teplotní šok.

Užitečným pomocníkem je chladicí podložka pro psy, která je naplněna gelem či vodou. Psi, kteří milují vodu, budou v parních dnech jistě kvitovat psí bazén. Pozor ale na příliš studenou vodu a riziko zapaření.

Psím mazlíkům můžete pomoci i podáním mražených dobrot. „Mrazím psům na léto vývar z kostí, to je zmrzlina po které se mohou utlouct,“ přidává tip chovatelka a dodává: „Vhodné jsou i nejrůznější malé zmrazené rybičky, které za pár korun koupíte ve zverimexech.“

Mohlo by vás zajímat: Majitel hotelu Černigov upravuje projekt, své plány oznámí zřejmě na podzim

Černigovu opět hrozí zbourání. | Video: Deník/Jiří Fremuth