Hradecký magistrát je proti úrazům na zasněžených a zledovatělých chodnících pojištěný, ročně ho pojistné za odpovědnost přijde na 267 tisíc korun.

Přesto příliš žádostí od poškozených obyvatel neeviduje. „Od začátku letošní zimy nepřišla kvůli sněhu žádná stížnost, minulou zimu byly tři," řekla Magdaléna Vlčková, mluvčí magistrátu. Právníci úřadu se letos potýkali s pěti žádostmi o náhradu škody v důsledku pádu na poškozené komunikací, se šesti žádostmi o náhradu škody vzniklou na autech kvůli výmolům, výtlukům a pádu stromu a tři žadatelé chtějí náhradu za poškozené hroby kvůli padlým stromům.

„Zhruba tak ve třetině případů škodu nahradíme," připustila mluvčí.

Pokud totiž dojde k uklouznutí na chodníku, který vlastní město a ten člověk se zraní, může sice o náhradu město požádat, ale celá záležitost se bude podrobně posuzovat. Bude se brát ohled na počasí, jestli skutečně nebyl chodník ošetřen, posuzuje se i míra zavinění samotného poškozeného.

„Je třeba zdůraznit, že vlastník je povinen důsledky počasí pouze zmírnit, nikoliv je zcela odstranit. Pro odstranění následků existují lhůty, služby nejsou například povinny uklidit sníh bezprostředně po vánici," vysvětlila Magdaléna Vlčková.

Pokud tedy upadnete a zraníte se, je dobré opatřit si co nejvíce důkazních materiálů včetně svědectví či fotodokumentace je totiž povinností poškozeného prokázat, jak a proč k úrazu došlo.