Zvon Augustin na Bílé věži se centrem Hradce Králové rozeznívá vždy během významných dnů a svátků. Kvůli pádu srdce zvonu při štědrovečerním zvonění ale nemohl znít na Nový rok. Po havárii nechalo město posoudit stav podlah statikem, jeho kladné vyjádření umožnilo Bílou věž již 30. prosince znovu otevřít pro návštěvníky.

Z jakého důvodu srdce zvonu spadlo? Vlivem otřesů, které provázejí zvonění, došlo k uvolnění a následnému vypadnutí dvou ze čtyř šroubů. Z ložisek se vyvlékl závěs a srdce zvonu vypadlo. Nyní musí památkáři odsouhlasit způsob, jakým se srdce opraví.

O pádu srdce jsme informovali:

„Díky přísnému dodržování bezpečnostních pravidel se při zvonění a následném pádu srdce nikomu nic nestalo. Děláme vše pro to, aby se zvon rozezněl na Zelený čtvrtek 28. března,“ říká v tiskové zprávě náměstkyně odpovědná za oblast kultury a cestovního ruchu Ilona Dvořáková.

Dále bude Augustin podle náměstkyně zvonit ve významných dnech, mezi které patří například květnový Den vítězství, říjnový Den vzniku samostatného československého státu nebo Den boje za svobodu, který připadá na 17. listopadu

Ve významné dny začalo město Hradec Králové zvonit na zvon Augustin už v 16. století, poté nastala odmlka a tradice se vrátila v roce 2008. V letošním roce tedy bude znít zvon Augustin pouze třináctkrát. Kvůli pádu srdce se nemohlo uskutečnit novoroční zvonění. Původně bylo odsouhlaseno radními 14 vymezených dnů.

Zvonění na tento zvon je výjimečné i v tom, že jej provádí ručně několik zvoníků. Ti hradečtí jsou jediní v České republice, kteří zvoní v dobových kostýmech. V den svátku sv. Augustina 28. srpna se dokonce koná slavnostní ceremoniál s průvodem hradeckých zvoníků v renesančních kostýmech.

Samotné zvonění na tento osm tun vážící zvon trvá deset minut a střídá se u něj hned několik zvoníků. „Při zvonění se střídá u čtyř lan Augustina přibližně osm lidí. Nejtěžší je rozhoupání zvonu a složité je i zastavení zvonění. Řídící zvoník musí chytit srdce zvonu tak, aby nedalo takzvanou slepou ránu,“ vysvětluje náměstkyně Dvořáková.

Zážitkového programu na 72 metrů vysoké Bílé věži se mohou účastnit ve vybraných dnech a časech i návštěvníci, kterých může být nejvýše 15. Za rok si tuto výjimečnou událost nenechá ujít průměrně 155 lidí. Vstupenky je možné zakoupit v Turistickém informačním centru nebo na www.hkpoint.cz. Informace o tom, v jaké dny bude zvon Augustin znít a kdy je možné se prohlídkových okruhů zúčastnit, naleznou zájemci na www.bilavez.cz.

S využitím tiskové zprávy

Mohlo by vás zajímat: Hradecká ZUŠ Střezina v novém. Podívejte se, kde mohou vaše děti tančit

Rozcvička stepařů ze ZUŠ Střezina v opraveném tanečním sále. | Video: Deník/Jiří Fremuth