Nejvíce falešných peněz se loni zadrželo v Praze - celkem 625 kusů. Druhé místo patří Hradci Králové s 53 kusy, následovalo Ústí nad Labem (40 kusů), Brno (29 kusů) a Klatovy (17 kusů). Na celém území republiky ale padělků oproti předešlému roku ubylo.

"Na území České republiky se v roce 2022 podařilo zadržet celkem 1 980 padělaných a pozměněných bankovek a mincí různých měn, což je zhruba třiapůlkrát méně než v předcházejícím roce," uvedla Česká národní banka v tiskové zprávě. V České republice připadá pouze cca 1,1 padělku českých bankovek na 10 000 obyvatel, předloni tato hodnota činila 1,3 padělku.

Hodnota falešných peněz činila 2,954 milionu korun, což bylo o 39,426 milionu korun méně než o rok dřív, kdy se při policejní akci zadrželo velké množství padělaných eurových bankovek.

Nejvíce loni zadržených padělků imitovalo české bankovky a mince, šlo celkem o 1 120 kusů. To bylo zhruba o čtvrtinu méně než o rok dřív, kdy se podařilo zajistit 1 394 padělků české měny. Celková hodnota loni zadržených padělků českých platidel meziročně klesla o více než třetinu na 1,712 milionu korun.

Nejvíce padělanou českou bankovkou se v roce 2022 stala tisícikoruna a vystřídala tak dvoutisícikorunu, která se loni v padělání umístila až na druhé příčce. Obdobně jako v předcházejících letech padělatelé nejčastěji tiskli bankovky na inkoustových tiskárnách. Týkalo se to 67 procent (624 kusů) zachycených bankovek. Padělků zhotovených na barevných tonerových kopírkách byla zhruba třetina (301 kusů). Tiskem z plochy bylo zhotoveno pouze půl procenta zachycených padělků, což v absolutním počtu činí 5 kusů.

Vedle bankovek se loni podařilo zachytit 182 padělaných českých mincí, což je nárůst oproti dvěma předchozím rokům, kdy jejich počet klesl na nulu. Od roku 1993 do loňska Česká národní banka eviduje 2 884 padělků mincí, z většiny dvacetikorun. Nejnovější padělek lze od pravé dvacetikoruny rozeznat podle zploštělé hrany, jejíž okraj vystupuje nad mincovní pole. Samotné mincovní pole není kvalitně vyražené až k hraně a od středu k okraji se kvalita zhoršuje.

Kontrola ochranných prvků

Návod na kontrolu ochranných prvků bankovek nabízí ČNB například v mobilní aplikaci České peníze, v interaktivních vzdělávacích hrách, na svých webových stránkách nebo v informačních letácích.

„Počet zadržených padělaných a pozměněných českých bankovek a mincí na našem území zůstal loni opět nízký a padělky byly nejčastěji hodnoceny jako méně zdařilé. Ačkoliv po mnoha letech pozorujeme určitý meziroční nárůst tuzemských padělků mincí, nejedná se o žádnou dramatickou událost. Vzhledem k celkovému počtu mincí v oběhu a zejména k jejich hodnotě lze říci, že je to zanedbatelné číslo,“ řekl člen bankovní rady Jan Procházka.

Padělaných a pozměněných zahraničních platidel bylo v roce 2022 na českém území zadrženo 860 kusů, což je o 4 582 méně než v předchozím roce, kdy se díky policejnímu zásahu podařilo zadržet významné množství falešných eurových bankovek. Nejčastěji zachycené padělky loni napodobovaly eura (652 kusů) a dolary (80 kusů). Celková hodnota zadržených padělků zahraničních bankovek činila v roce 2022 v přepočtu 1,242 milionu korun.

Padělatelům hrozí v Česku za zločin padělání a pozměnění peněz až osm let vězení. V případě organizované skupiny či značného rozsahu trestné činnosti je trest až desetiletý.