Na startu, který byl na Malém náměstí, se připravili i amatérští závodníci, kteří si chtěli poměřit síly s elitními závodníky. Čas mezi hromadnými starty vyplnily závody dětí a společenský program v místě cíle u malšovického stadionu, kde si návštěvníci v mnoha stáncích mohli mimo jiné zakoupit občerstvení a sportovní vybavení zaměřené na cyklistiku.

Pro dospělé organizátoři připravili tři trasy závodů dlouhé 70, 50 a 19 kilometrů, které byly děleny mezi muže a ženy a dále podle věkových kategorií. Na nejdelší z tras se elitní závodníci pokoušeli překonat traťový rekord 2 hodiny a 40 minut, který nakonec nepadl.

V hlavním závodě vyhrál Filip Adel v čase 2:58:50. Trasa hlavního závodu křižovala Hradecké lesy a závodníci se dostali až k Albrechticím nad Orlicí. Závod je díky svému profilu považován za jeden z jednodušších ze série Prima CUPu.

V areálu opatovické elektrárny má vyrůst spalovna odpadů s energetickým využitím.
Plán na spalovnu v opatovické elektrárně: Odpůrci se bojí odpadů z celé země

Organizátoři se ho se ale snaží zpestřit několika technickými pasážemi, a proto závod vedou traily v bývalém lomu Marokánka, nebo přes sérii několika mostků přes Stříbrný potok v lesích za Stříbrným rybníkem. V těchto místech nebyla nouze o strkanice ale také o řadu pádů, které účastníci i přes nechtěnou koupel brali s humorem.