„Minulý týden se mi do rukou dostal dokument z jaroměřského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ), který se k naši výzvě postavil kladně a nyní pošle potřebné dokumenty na ministerstvo kultury, které má rozhodující slovo," řekl Deníku člen Komise místní samosprávy Pražské předměstí - sever Miloš Berounský, který stál za nápadem tuto legendami opředenou usedlost dostat více do povědomí lidí. Spojil se proto i se současným majitelem Petrem Krejčířem s vidinou, že by se Červený dvůr mohl zapsat na seznam kulturních památek a současně mu byl vdechnut nový život.

„Po prvních rozhovorech, kdy byl Petr Krejčíř rád, že se o to zajímáme, jsme došli k závěru, že toto místo, v klidné části Hradce, je ideální pro vytvoření kulturní památky, která by přitáhla návštěvníky z širokého okolí," uvedl  k plánům Miloš Berounský s dodatkem, že v místě, kterému legendy připisují i obydlí kata Nedorosta, mohlo vzniknout jak muzeum hrdelního práva, tak i dobová krčma, která by jistě potěšila i zahrádkáře z přilehlé osady. Své místo by tu prý, na malém dvoře, našli i divadelníci či muzikanti.

Dočká se Katovna zapsání na seznam památek?

Býval tu prý kat. Teď je Červený dvůr, jehož historie se ztrácí v mlze, spíše útočiště bezdomovců.

Zdá se však, že se usedlosti, jejíž rodokmen i dobové zkazky zřejmě nenávratně zmizely ve stoupě kuklenské papírny při bourání hradecké pevnosti, blýská na lepší časy.

Barokní skvost

Tedy pokud dopadne záměr Komise místní samosprávy Pražské předměstí - sever, respektive současného majitele Petra Krejčíře, prohlásit „Katovnu" za kulturní památku. První krok již mají zastánci této myšlenky za sebou. Jejich snahu posvětil Národní památkový ústav (NPÚ) v Jaroměři.

„V případě Červeného dvora se na Hradecku jedná o ojedinělý zachovalý pozdně barokní dvůr," řekl Deníku k rozhodnutí pracovník NPÚ Miloš Buroň. Tato slova potěšila i zástupce místní samosprávy Miloše Berounského. „Jsem rád, že to takhle dopadlo. Ale ještě nemáme vyhráno. Teď počkáme, co na to ministerstvo kultury. Pokud i zde náš záměr potvrdí, bude moci majitel objektu zažádat o grant. Kulatým razítkem z ministerstva by se snad vyřešila palčivá otázka, kdy objekt okupují bezdomovci," řekl Deníku Miloš Berounský a dal nahlédnout do dokumentu, který Katovně dává šanci na nový život.

Vysoká úroveň

V něm NPÚ mimo jiné píše: „Architektonické řešení objektu, zejména obytného stavení s mansardovou střechou a členěním průčelí je na vysoké úrovni. Zachované konstrukce a vybavení objektu vykazují vysokou památkovou hodnotu a dovolují uvažovat o možnosti prohlášení tohoto objektu za kulturní památku."