Co vyhrálo bitvu?

Na návštěvníky čeká také vystoupení oblíbeného chlapeckého pěveckého sboru Boni Pueri nebo rozbor „jehlovky", což byla hlavní zbraň pruské pěchoty a doteď se často uvádí, že právě díky ní „prušáci" bitvu u Hradce vyhráli. Puška jehlovka vzor 1841 Dreyse byla totiž nabíjená zezadu a tedy mnohem rychleji než rakouská „předovka". Na druhou stranu pušky Rakušáků byly mnohem přesnější a s větším dostřelem, navíc měla tato strana v zásobě i podstatně více moderních děl. Co tedy bitvu vyhrálo? To by vám mohla osvětlit některá z komentovaných prohlídek, které tu budou po celou sobotu probíhat.

„Návštěvníci se můžou zúčastnit komentovaných prohlídek v muzeu, po domluvě i v areálu bojiště," připomíná recepční  Muzea války 1866 na Chlumu Jitka Vecková a doplňuje, že od dubna je také každý víkend otevřena vyhlídková věž. Od června mohou turisté na 34 metrů vysoko poležený ochoz vyšplhat denně mimo pondělí. „Za hezkého počasí jsou odsud vidět dokonce i Krkonoše, Orlické hory, Kuňka a samozřejmě Hradec," dodává Jitka Vecková.

Noc v muzeu

Kromě sobotního zahájení letošní sezony zve recepční i na Muzejní noc, která se uskuteční 22. května. Program probíhá od 18 hodin do půlnoci a vstupné je zdarma. V sobotu 4. července se pak na Chlumu opět střetnou vojska pruské a rakouské armády. Na obří rekonstrukce bitvy každoročně zamíří tisíce historických nadšenců. Nejinak tomu bude i letos.

„V loňském roce navštívilo památník bitvy na Chlumu 14 tisíc návštěvníků," dodává Jitka Vecková. Zájem o historické místo tak stoupá, v roce  2013 ho navštívilo přes 11 tisíc lidí.

Tisíce mrtvých a zraněných
Psal se rok 1866 a v Evropě zuřila Prusko-rakouská válka. Říkalo se jí také Německá válka či Sedmitýdenní válka. Rozhodující bitva se odehrála 3. července nedaleko Hradce Králové – u Chlumce, na místě, kde je dnes památník bitvy. V krvavé řeži, která začala za svítání a do večera bylo rozhodnuto, se střetlo téměř 440 000 mužů, a mnoho tisíc mužů bylo také zabito. Jen na rakouské straně se mluví o 5700 mrtvých, 7500 pohřešovaných a 7500 zraněných. 22 tisíc vojáků bylo zajato. Pruské ztráty byly mnohem menší – 2000 mrtvých, 300 pohřešovaných a 7000 zraněných. Šlo o druhou největší bitvu 19. století a vůbec největší bitvu na našem území. Válka nakonec skončila vítězstvím „prušáků", což byla pro Rakousko velká rána. Do té doby šlo totiž o významnou velmoc. Po válce se však rozdělila – na Rakousko a Uhersko. A i když zůstal jeden panovník, šlo vlastně o dva státy. Naopak Prusko čekal velký rozkvět. Stalo se Pruským císařstvím a později Německem. Často se uvádí, že bitvu vyhrála moderní výzbroj pruské pěchoty, totiž pušky jehlovky nabíjené zezadu. Rakouské pušky měly ale delší dostřel a větší přesnost, takže neúspěch Rakouska lze přičíst na vrub spíše špatné taktice.
(Zdroj: Památník bitvy na Chlumu)