Vlastníci bytů a bytová družstva se dosud mohli spoléhat na státní podporu, takzvaný Program Panel, jehož platnost se letos zatím neobnovila. Ministerstvo totiž připravuje novelizaci této státní podpory. Tento program ještě loni mohl snížit úroky ze standardního komerčního úvěru na opravy a rekonstrukci paneláků až očtyři procentníbody.

Je tedy pravděpodobné, že si mnohá družstva začnou poněkud více rozmýšlet investice do oprav svých domů. Ty však často bývá neodkladné, opravu potřebují výtahy, chátrající balkony, vodovodní rozvody či staráokna.

„Samozřejmě je nesmírná škoda, že byla tato forma podpory pro bytová družstva ze strany státu omezena. Obecně se ví, že bytový fond je zanedbán, takže na jeho revitalizaci by bylo potřeba velké množství finančních prostředků,“ říká ředitel Stavebního bytového družstva zHradce Králové Josef Mlateček.

„Pravděpodobně to částečně přibrzdí počet rekonstrukcí. Čtyřprocentní podpora úvěru vProgramu Panel byla nezanedbatelná a vdobě své platnosti byla rozhodně výhodná. Jaké procento družstev to však od rekonstrukce odradí, si netroufám tvrdit. Samozřejmě záleží ina stavu jednotlivých domů. Sopravami se totiž mnohdy nedá čekat,“ říká Josef Mlateček.

Při uzavírání dlouhodobějších úvěrů by si družstva měla dávat pozor především na výhodnost uzavíraných smluv. Smlouvy je proto nutné uzavírat se souhlasem většiny dle stanov družstva.

Lukáš Holeček(lh)