Ani průměrná návštěvnost převyšující padesát tisíc diváků, což je zhruba o polovinu více než má třeba renomovaný operní festival Smetanova Litomyšl, s tím zřejmě nic nezmůže!

„Pokud vím, tak dnes se má na městském obvodu jedna jednat o návrhu na zrušení nebo přemístění Pardubického letního kina z Tyršových sadů. Je smutné, že konec letního kina může nastat na základě petice hrstky občanů, kterým vadí pár teenagerů postávajících na schodech Sukovy třídy. Ti přitom mnohdy ani nesledují filmové projekce, ale protože jsou na veřejném prostranství, my jako pořadatelé je můžeme jen těžko z místa vykázat,“ posteskl si provozovatel letního kina Jan Motyčka.

Přesun = konec

„I pokud by nám byla nařízena změna místa konání, znamenalo by to v podstatě definitivní zánik tohoto projektu. Přesunout se někam na periferii města, to by postrádalo smysl a z letního kina by se asi stala okrajová záležitost,“ soudí provozovatel letního kina, jemuž se z Tyršových sadů podařilo během letních měsíců vytvořit nejen unikátní centrum kvalitní zábavy, které nikde po republice nemá obdoby, ale zároveň jedno z nejbezpečnějších míst nočních letních Pardubic.

KOMENTÁŘ: Úřednický šiml zařehtal, budeme rušit a přesouvat! ČTĚTE ZDE

„Do Tyršových sadů se vždy ráda uchylovala problémová mládež, pro kterou už tyto prostory po vzniku letního kina a instalaci osvětlení přestaly být atraktivní. I přes několikatisícové návštěvy panoval při většině letošních projekcí naprostý klid,“ pravil provozovatel letního kina.

„Instalace osvětlení určitě pomohla. Když je vidět, je to pro nekalé živly problém,“ souhlasil ředitel pardubické městské policie Petr Kvaš.

„Kdyby letní kino nebylo, tak nám ubyde práce. Naše hlídky tam denně chodily, ale protože jsem se v Tyršových sadech sám několikrát byl podívat, je pravda, že většina lidí, která na film přišla, po jeho skončení také rychle odešla. To, že tam určitá skupinka lidí zůstala, je v počtu několika tisíc návštěvníků asi normální,“ pokračoval Petr Kvaš, jemuž osobně by konec letního kina přišel líto. „Ale je to jen můj soukromý názor,“ podotkl šéf strážníků.


Vadí jim kravál


Jedním ze signatářů petice proti letnímu kinu je i redaktor Českého rozhlasu Ota Gutwirth. „Podepsal jsem ji, protože mi vadí kravál, kdy se ještě ve dvě hodiny v noci potácí z Tyršových sadů ožralové. Myslím, že se nehodí, aby letní kino bylo v blízkosti obytné části města,“ pravil.

„Myslím, že letní kino je skvělý nápad, v bezvadném místě, ale problém je hlavně po skončení projekcí, kdy se návštěvníci vrací centrem města a lidé, kteří zde bydlí, pak nemohou spát,“ konstatovala zastupitelka prvního pardubického městského obvodu, známá folková zpěvačka Andrea Troníčková.

„Řešením by možná bylo přesunout kino někam z centra. Kdo by chtěl, tak by si ho asi našel. Ale pokud provozovatel tvrdí, že někde mimo město nemá tento projekt smysl, tak by určitě byla velká škoda, kdyby skončil úplně,“ přemítala Andrea Troníčková.

„Jsem duší romantička a věřím, že večery v kině v Tyršových sadech jsou nádherné, ale zase chápu i lidi, kteří si stěžují, že se kvůli hluku po projekcích nemůžou vyspat. Musí to být pro ně hodně nepříjemné, zvláště když je to dennodenně celé dva měsíce,“ dodala členka zastupitelstva „jedničky“.


Snaha o kompromis


„Chápu petice proti letnímu kinu. Když se někomu pod okny projde průvod lidí, tak i kdyby šel po špičkách, způsobí hluk. Na druhou stranu jsem v letním kině byla a nemyslím si, že by tu panoval nějaký nepatřičný hluk,“ uvedla členka rady prvního městského obvodu Marie Hubálková.

„Asi by nebylo vhodné přesouvat kino někam za město, ale provozovatel musí dohlédnout na to, aby nedocházelo k rušení nočního klidu. Rozhodně bych nechtěla, aby bylo kino zrušeno, proto je třeba hledat kompromis, aby byly spokojeny obě strany. Určitě budeme zvažovat variantu, která kino zachová a zároveň bude co nejméně rušit občany,“ ujistila Marie Hubálková.