To šoféři z Pardubického kraje jezdí opravdu tak bezpečně, svědomitě dodržují předpisy, že je mezi nimi celorepublikově vůbec nejmenší podíl těch, kteří už za přestupek dostali nějaký ten bod? Nebo je to spíše tak, že policisté nejsou příliš vidět? A že kde není žalobce, není soudce…

„Rozhodně to nebude tím, že bychom nebyli na silnicích vidět. Body navíc neudělujeme my, nýbrž odbory dopravy na městských úřadech,” hájí se pardubická krajská policejní mluvčí Eva Maturová.

Pravda asi skutečně bude na straně policistů. Svědčí o tom letošní statistiky dopravní nehodovosti. Mrtvých je na silnicích kraje o celou čtvrtinu méně než vloni. Zatímco vloni od ledna do října zemřelo při nehodách v Pardubickém kraji 52 lidí, letos jen třicet devět.

„To mě těší, že u nás máme tak málo hříšníků. Policisté tu přitom ale odvádějí dobrou práci, na silnicích jich je přiměřeně. A naši úředníci jsou při vyřizování přestupků také přísní. Spíš to bude opravdu větší ukázněností zdejších šoférů,” řekl starosta Poličky Jaroslav Martinů.

Právě na Poličsku má nějaký ten bod jen každý devatenáctý řidič. Lépe je na tom v celé zemi jen jihočeská Blatná. Celý hradecký kraj je na tom ale celkově také dobře. Nejvíce hříšníků v regionu je na Trutnovsku, kde má bod každý sedmý řidič. Celorepublikově pak jsou nejhorší Pohořelice na Znojemsku. O jeden nebo více bodů tu je chudší každý čtvrtý řidič.

Jak se změnil bodový systém?

- Neplatí už tříbodový trest za alkohol do 0,3 promile, za vyšší množství ale hrozí sedmibodový trest. Nulová tolerance k alkoholu však zůstává stejně jako zákaz řízení od šesti do 12 měsíců.
- Přidělení bodů nehrozí ani za překročení povolené rychlosti 
v obci nejvýše o pět kilometrů v hodině, mimo obec o deset kilometrů za hodinu.
- Za ohrožení při předjíždění jiného řidiče nyní hrozí odebrání pěti bodů místo tří.
- Dva body proti dřívějším třem jsou nově postihem za držení telefonu při jízdě.