Centrum Hradce Králové je jedno velké parkoviště. Jen v lokalitě kolem Lékařské fakulty v Šimkově ulici a stadionu Sokola jich kolem silnice stojí 140. Dvojnásobný počet, tedy 280, má již v polovině roku z ulic „vyklidit“ parkovací dům v Gayerových kasárnách.

Přebalovací pult i autonabíječky

Na něm dělníci pracují již několik měsíců a v posledních týdnech zakrývají jeho železobetonovou konstrukci dřevěnou konstrukcí. „Zatím jde vše podle plánu. Nyní dokončujeme práce na monolitu stavby a čekáme na vhodné počasí, aby se mohla nainstalovat jak elektroinstalace, tak i vzduchotechnika,“ řekl v prvním podlaží parkovacího domu, kdy za ním dělníci na obvod umísťovali dřevěné prvky pláště, zástupce ISP Jiří Holubec. Pokud nenastanou žádné nepředvídatelné okolnosti, tak podle Holubce vše směřuje k tomu, aby první řidiči mohli v domě zaparkovat v červenci letošního roku. Zatím však není jasné, kolik jich bude „venkovních“ a kolik míst zaberou rezidenti. Stejně tak není vyřešena ani otázka poplatků. „Stejně jako i v jiných parkovacích domech ve městě, tak i zde bude smíšené stání. Zaparkuje zde tedy jak návštěvník Hradce, tak i rezident z okolí. Početní rozdělení, ale i otázka výše parkovného, je však ještě otázkou další diskuze,“ informoval Jiří Holubec a poukázal na některé novinky, které parkhaus nabídne.

Například ve spodním podlaží budou moci zaparkovat řidiči, jejichž auto pohání LPG či CNG. „Také tu budou čtyři stání s nabíječkami pro elektromobily,“ uvedl zástupce ISP a poukázal i na to, že parkovací dům bude vstřícný i pro ty nejmenší návštěvníky města: „Kromě klasického sociálního zařízení pro pány, dámy a invalidy, tu bude i místnost pro maminky, kde bude umístěn přebalovací pult.“

Parkovací dům v Gayerových kasárnách bude také protkán moderními technologiemi. Například inteligentním řízením světel, které ušetří elektrickou energii, systémem detekce obsazenosti, ale i platebním terminálem, který umožní za stání auta zaplatit bankovní kartou. Prostor vjezdu také budou monitorovat kamery. „V noci bude dům uzavřen vraty a dovnitř se dostanou jen lidé s platným parkovacím lístkem,“ dodal Jiří Holubec.

Vjezd do parkovacího domu bude z kruhového objezdu v Šimkově ulici. Z pakhausu se pak lidé dostanou dvěma východy, které vyústí na náměstíčko v kasárnách.