Investor chce koncem května uzavřít cyklověž u nádraží, a to kvůli postupu radnice. Město slíbilo, že parkovací věž odkoupí, nakonec od ní ale dalo ruce pryč. Podle náměstka primátora Jindřicha Vedlicha investor nepředložil dokumenty, které byly pro odkup nutné.

Obyvatelé města sepsali za záchranu parkovací věže pro kola petici. Petici nyní podepsal i primátor města Zdeněk Fink.

„Chceme ji odkoupit a přestěhovat. Je chybou investičního odboru, že přestože byl odkup schválený, nedošlo k němu,“ podotkl primátor. Primátor připouští i možnost, že by investor postavil zcela novou parkovací věž. „Cyklověž u nádraží prostě potřebujeme,“ řekl a dodal, že na novou věž město případně může čerpat evropské dotace.

Podle investora Rudolfa Bernarta z firmy Systematica ale jiný krok město zatím nepodniklo a svou pasivitou celý nápad boří.

„Pořád čekáme, že se město nějak probudí a bude se chtít domluvit, zatím ale nikdo žádnou aktivitu nevyvinul,“ uvedl investor Rudolf Bernart z firmy Systematica a doplnil, že ho překvapilo, že primátor petici podepsal.

Primátor chce jednat

Investor krok primátora vítá, rozhodující pro něj ale je, aby se město k problému postavilo čelem a začalo jednat. Primátor Deníku sdělil, že jednání s investorem město plánuje. Rudolf Bernart však nerozumí tomu, že projekt nedokáže prosadit sám primátor. „Připadá mi, že v Hradci spolu nespolupracuje politická a úřednická sféra,“ myslí si.

Problém s pozemky

Náměstek primátora Jindřich Vedlich zatím vyjednává o novém umístění věže v areálu nádraží. O novém místě, kde by cyklověž mohla stát, náměstek Jindřich Vedlich jedná s vedením hradecké Správy železniční dopravní cesty a projektanty, a dokonce zvažuje parkování kol v podzemí. Odkupu stávající cyklověže podle Vedlicha stojí v cestě překážka. Firma Systematica, která cyklověž vlastní, podle něj nesplnila podmínku, která byla nutná pro odkup cyklověži. „Vlastník měl vyřešit pozemky pod cyklověží, které z části patří společnosti, která bude stavět nový hotel místo Černigova. Podmínka ale nebyla splněná,“ vysvětlil náměstek.

Podle Rudolfa Bernarta ale magistrát nebyl schopen říct, jak mají potřebné dokumenty vypadat, a nic z toho, s čím investor přišel, město nepřijalo. Bernart odmítá, že je chyba na jejich straně.

Problém je, že část pozemku pod cyklověží patří firmě, která místo Černigova postaví hotel Clarion. Cyklověž proto v budoucnosti stejně čeká stěhování. „Nechápal jsem, proč se věž musela postavit přesně na tomto místě a nešla posunout třeba o deset metrů dál,“ řekl Bernart. Podle Bernarta se místo mělo řešit už dřív.

Bernart se nebrání ani případným úpravám stávající cyklověže, investor by byl ochotný zapracovat i na její vizuální stránce, už mají zpracované i návrhy na jinou podobu pláště.