Dnes se podíváme do Smiřic, v příštím díle vás čekají Třebechovice pod Orebem. Vraťme se do města, kde stojí národní kulturní památka: kaple Zjevení páně. Tu si oblíbil slavný houslista Jaroslav Svěcený a každoročně se zde konají Smiřické svátky hudby.

Problém s parkováním

Před volbami se Hradecký deník ptal kandidátů na starostu, co by udělali s nedostatkem parkovacích míst ve městě. V centru téměř třítisícové obce bylo hledání volného místa téměř nadlidským výkonem. Problém ale zastupitelé řeší.

„Město vybudovalo koncem roku 2014 nová parkovací místa naproti vchodu do ZŠ Smiřice a v letošním roce nová parkovací stání v ulici Jiráskova směrem do náměstí a dále za školním hřištěm. Dosud zde byla podélná stání, která v těchto lokalitách nahradila kolmá parkovací stání. Počet se tak zde zdvojnásobil," vysvětlil Luboš Tuzar, starosta Smiřic.

Další místa by měla přibýt po rekonstrukci náměstí. V nejbližší době radnice zažádá o zahájení stavebního řízení na celkovou obnovu. Obyvatelé se dočkají také nového vodního prvku, stromů i dlažby. Řidiči budou moci nově zaparkovat také u mateřské školy. Vznikne zde 23 míst.

350 nových míst

Za prací spousta smiřických dojíždí do nedalekého Hradce Králové nebo Jaroměře. Město by chtělo přilákat do Smiřic nové firmy. „Spolu s investorem intenzivně pracujeme na  administrativě v rámci průmyslové zóny, kde by mohlo vzniknout zhruba 350 zaměstnaneckých příležitostí," prozradil Tuzar.

Město také připravuje infrastrukturu pro osm nových parcel určených pro zástavbu rodinnými domy. Do budoucna přibudou další pozemky.

I chodci se dočkají zlepšení. Při opravách silničního průtahu městem dělníci opraví také chodníky. „V návaznosti na tento projekt se dokončuje projekt rekonstrukce ulice Nádražní a prostoru před nádražní budovou," dodal starosta. V Rodově  nový chodník  slouží na příjezdu od Smiřic.

Pivovar i park

Ožít by mohl také smiřický pivovar v zámeckém areálu. Obnovení zatím brzdí složitá administrativa, protože areál je kulturní památkou. „Rovněž začínáme s památkáři mluvit o obnově zámeckého parku. Chceme rekonstruovat parkové cesty, instalovat nový mobiliář včetně nového osvětlení, jehož počet se oproti stávajícímu stavu zvýší. Rovněž město jedna s řezbářem panem Miroslavem Křížem u výrobě a umístění různých pohádkových postav do parku tak, aby byl park zábavný pro děti a jejich rodiče zde tak mohli trávit chvíle odpočinku," naznačil Tuzar.

Od začátku roku také funguje za kulturním domem veterinární klinika. „Vznikla v budově bývalého výměníku, který léta neměl využití. O rekonstrukci se město podělilo s provozovatelem veterinární kliniky. A musíme uznat, že je to skutečně dobrá služba občanům a pan doktor Kolář si svým přístupem a profesionalitou získává nové a nové klienty," zakončil starosta.

Vizualizace možné budoucí podoby smiřického náměstí.

Koho máme na radnici
Rozdělení křesel ve smiřickém zastupitelstvu po posledních komunálních volbách v říjnu loňského roku:
Koalice:
SNK Volba pro Smiřice - 7 mandátů
Komunistická strana Čech a Moravy - 2 mandáty
Občanská demokratická strana - 1 mandát
Opozice:
SMIŘ., ROD., TROT. – NÁŠ DOMOV - 5 mandátů

V zastupitelstvu města Smiřice zasedá celkem 15 zastupitelů.
Radniční koalice disponuje většinou 10 hlasů, opozice má 5 mandátů.

Vedení radnice:
Luboš Tuzar, starosta SmiřicLuboš Tuzar (SNK Volba pro Smiřice), starosta města
Ladislav Koldrt (ODS), místostarosta
Radní:
Lubomír Jandera (KSČM)
Petr Rohlena SNK Volba pro Smiřice)
Pavel Rousek (SNK Volba pro Smiřice)
Ostatní zastupitelé:
Pavel Brož (KSČM)
Martin Černý (SNK Volba pro Smiřice)
Jiří Heřman (SMIŘ., ROD., TROT. – NÁŠ DOMOV)
Jiří Jarolímek (SNK Volba pro Smiřice)
Jan Koudelka (SNK Volba pro Smiřice)
Jindřich Litomiský  (SMIŘ., ROD., TROT. – NÁŠ DOMOV)
Lukáš Novotný (SMIŘ., ROD., TROT. – NÁŠ DOMOV)
Eva Svobodová (SNK Volba pro Smiřice)
Lukáš Trávník (SMIŘ., ROD., TROT. – NÁŠ DOMOV)
Miroslav Voňka (SMIŘ., ROD., TROT. – NÁŠ DOMOV)

Kteří komunální politici dostali 
v posledních komunálních volbách nejvíce hlasů?
Luboš Tuzar – 578 hlasů
Jiří Jarolímek – 515 hlasů
Martin Černý –  503 hlasů

Šest dní, šest měst. Inventura radnic po roce pokračuje v úterý v Třebechovicích Hradecko - Deník nezapomene na žádné město na Hradecku. Co nového po volbách v Chlumci nad Cidlinou, Novém Bydžově a Nechanicích už jste se dočetli v minulých týdnech na stránkách Hradeckého deníku. Dnes máte před sebou Smiřice a dostáváme se do posledního týdne, kde nás čeká v úterý 6. října Třebechovice pod Orebem a na závěr ve čtvrtek 8. října krajský Hradec Králové.