Majitelům barů a restaurací na Velkém náměstí v historickém centru dochází trpělivost. Vysoká cena parkovného jim odlákala část návštěvníků, a podnikatelům razantně klesají tržby.
„V porovnání s loňským rokem máme tržby o patnáct až dvacet procent nižší. To je dost nepříjemné. Od té doby, co je na parkovišti luxusní sazba, tak je prázdné. Znát je to především v době obědů,“ uvedl provozovatel restaurace Mexita Martin Karel.
Majitel Makabi baru, který nechtěl zveřejnit jméno, přiznal, že oproti loňskému lednu inkasoval o třicet tisíc korun méně. „V únoru to bude to samé. Já za parkování odmítám platit. Oni mi dělají takovou podporu podnikání a já jim mám za to ještě dávat peníze?“
Řidiči na Velkém náměstí dnes platí 50 korun za první hodinu, za třetí už musí uhradit stokorunu. Do ledna motoristé platili maximálně třicet korun za hodinu. Podnikatelům se ovšem nelíbí ani návrh společnosti Atol, která v Hradci Králové provozuje systém placeného parkování, zpoplatnit stání v nočních hodinách od 18 do osmi hodin částkou 30 korun.
„Odůvodnění města, že tak chtějí ulehčit náměstí, je nelogické. Vždyť je tu přes noc téměř prázdno,“ tvrdí spolumajitel restaurace Sport Café Michal Kammel.
Všichni se shodují, že by jim pomohlo vrácení cen na původní výši, tedy na deset korun. „Ale to asi nehrozí,“ dodal majitel Makabi baru.