Novou zbraň proti neplatičům parkovného v historickém centru nasadila společnost Atol, která v Hradci spravuje systém placeného stání. Na hříšníky bez poplatku upozorňuje policii přímo v terénu jeden ze zaměstnanců soukromé firmy.
 
„Jde o inspektora parkování. Jeho úkolem je hlídat místa pro rezidenty, kteří si předplatili kartu, aby na nich nestála jiná vozidla bez povolení. Často se stávalo, že večer přijeli a pak museli volat policii. Tomu chceme předejít,“ uvedl předseda představenstva společnosti Atol Jiří Slánský.
 
Inspektor má na starosti 40 míst v okolí morového sloupu na Velkém náměstí a také další vymezené prostory pro majitele karet v přilehlých uličkách starého města.
 
„Březen bude pro nás ukázkový měsíc. Pokud se ukáže, že se platební morálka řidičů výrazně zvýšila, tak inspektor už nebude třeba,“ řekl Slánský.
Muže, který střeží vyhrazená místa v centru, nemají řidiči, kteří odmítají platit poplatky, příliš v lásce. „Už dvakrát ho někdo fyzicky napadl. Naštěstí z toho byly jen modřiny. Ani to nehlásil na policii. Překvapilo mě, kam až mohou lidé zajít,“ dodal ředitel.
 
Parkováním na místech pro rezidenty řidiči unikají poplatkům za parkování na Velkém náměstí. Na jejich výši si už začali stěžovat i podnikatelé, kterým prý odrazují zákazníky. Sepsali proto petici, ve které požadují úpravu cen, a předali ji městu. „Budeme se jí zabývat. Přijde mi ale absurdní, když majitel butiku, který prodává šaty za tisíce, tvrdí, že mu 30 korun za parkovné zbourá obchod,“ řekl náměstek primátora Josef Malíř.