Spor o vybírání poplatků na parkovišti u zimního stadionu mezi městem a státem skončil. Nejvyšší správní soud dal za pravdu majiteli pozemků, tedy státu, který byl zásadně proti zpoplatnění plochy.

„Výrok soudu jsme očekávali. Pokud úřad přistoupí k žalobě, je zpravidla úspěšný. Magistrát i firmu Atol, která parkovné vybírala, jsme opakovaně vyzývali ke smíru,“ uvedl ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Hradci Králové Ladislav Košťál.

Podle právníků, které jsme oslovili, by měl mít verdikt soudu zpětnou platnost.

„Kdyby se někdo obrátil na soud s návrhem na náhradu škody, například za udělenou pokutu u zimního stadionu, má velkou šanci uspět. Podle mého názoru šlo o neoprávněné vybírání peněz,“ řekl Arnošt Urban.

Sporné však podle právníka je, koho by lidé o odškodnění měli žádat. „Peníze inkasovala firma Atol. Ale odbor dopravy města vydal nařízení o umístění značek, podle kterých mohla firma vybírat,“ dodal Arnošt Urban.

Vedení firmy Atol včera potvrdilo, že se případnými návrhy na odškodnění hodlá zabývat. „Zatím jsme však žádný takový podnět neobdrželi. Pokud o to někdo požádá, budeme to řešit podle okolností konkrétního případu,“ vzkázal ze zahraniční dovolené šéf Atolu Dušan Čížek.

O parkoviště bude zatím dál pečovat radnice, která od začátku tvrdí, že asfalt na ploše patří městu. Nevylučuje však případné změny.

„Je to plocha, která by měla dál sloužit k parkování. Prozatím neuvažujeme, že bychom se o ni přestali starat. Ale je to jedna z možností, kterou se bude vedení města po zdůvodnění rozsudku zabývat,“ uvedl mluvčí hradecké radnice Václav Svoboda.

Parkoviště by chtěl zachovat i státní úřad. Naznačil však, že pozemky mohou změnit majitele. „Mohou být svěřeny do užívání, anebo prodány, například vlastníkovi přilehlých budov,“ dodal Ladislav Košťál.