Žalobu na město podala ke krajskému soudu hradecká pobočka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Jádrem sporu je parkoviště u zimního stadionu.

„Soud by měl určit, o jaký druh komunikace jde. Pokud by uznal, že je to místní komunikace, může magistrát stání omezit třeba vybíráním parkovného. My ale tvrdíme, že jde o účelovou plochu. Jestli to soud potvrdí, podniká Atol na parkovišti neoprávněně,“ řekla Jarmila Čejková z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Hradci Králové.

Vedení úřadu se nelíbí, že soukromá firma Atol, která pro město provozuje systém parkování, vybírá poplatky na státních pozemcích bez souhlasu majitele. Radnice se ale hájí tím, že asfalt na povrchu patří městu.

„Stojíme si za tím, že jde o náš majetek, a můžeme ho předat do správy Atolu,“ uvedl mluvčí hradecké radnice Václav Svoboda.

Atol začal parkovné u stadionu vybírat vloni v srpnu. Úřad se podle Čejkové pokusil soudnímu sporu předejít. „Vyzvali jsme písemně Atol, aby tam přestal vybírat, a také město, aby odstranilo dopravní značení. Nic z toho se ale nestalo. Nezbyla nám jiná možnost,“ tvrdí Čejková.

Spor o pozemky vedou oba úřady už delší dobu. Radnice požádala stát o prodej půdy, ale jednání vždy zkrachovala na ceně. „Jsem zvědavý, jak budou lidem vysvětlovat, že jim mohou dát za pozemek nutný pro dálnici maximálně 460 korun za metr, když po náš chtějí desetinásobek,“ řekl náměstek primátora Josef Malíř. Stát namítá, že podle zákona musí prodávat půdu za cenu obvyklou v lokalitě.

O bezúplatný převod pozemků projevil zájem také kraj, který chce parkoviště zpřístupnit lidem zdarma. „Dokud je pozemek předmětem sporu, nemůžeme s ním nakládat,“ dodala Čejková.