Časovanou bombou jsou auta zaparkovaná podél ulice vedoucí směrem k hasičské stanici U Přívozu a ke Studijní a vědecké knihovně. Projet se zásahovým autem úzkou uličkou, která tu kvůli stojícím vozům vzniká, není vůbec jednoduché a hasiči musejí mít pevné nervy.

„Už i tak je výjezd komplikovaný. Řidiči jsou bezohlední a stává se, že nás do křižovatky nepustí,“ popisuje zkušenosti mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Žahourková.

Většina aut stojících tam, kde by neměla, patří návštěvníkům Studijní a vědecké knihovny. Zaparkovat v jejím okolí není vůbec lehký úkol.
„Univerzita má své parkoviště zahrazené závorou a v okolí se dá stát buď u zimního stadionu nebo leda v areálu poblíž podnikatelského centra,“ vysvětluje trable čtenářka Hanka Koutníková.

To už je však minulostí. Od prvního dubna zpřístupnila knihovna pro čtenáře vlastní parkoviště. Přestože je nová budova v provozu již od září loňského roku, parkovací stání začala fungovat až nyní. „Bylo potřeba vše důkladně připravit. Od provozního řádu až po instalování a spuštění potřebného programu, který zajišťuje otevírání závor při vjezdu a výjezdu na parkoviště,“ objasnila důvod půlroční prodlevy ředitelka Studijní a vědecké knihovny Hradec Králové Eva Svobodová.

Na parkoviště se stovkou míst mají přístup jen registrovaní čtenáři, kteří si musí nechat průkazku aktivovat. Prozatím je stání v podzemní garáži či na venkovní ploše zdarma, avšak pokud by už kapacita nestačila nebo zde budou řidiči parkovat po celý den, přistoupí knihovna k zavedení ročního poplatku. „Pohyboval by se kolem 150 korun,“ dodala Svobodová.

Dopravní situaci kolem bibliotéky začali sledovat i policisté, kteří přistoupili k nekompromisnímu řešení. „Poslední dobou začali auta stojící podél silnice odtahovat,“ uvedla ředitelka.

Postup mužů zákona kvitují také hasiči. „Je to jenom dobře. Auta tam nemají co dělat. Těžko říci, ale možná popud k odtažení vozidel vzešel také od našich mužů, kteří k zásahu vyjíždějí,“ poznamenala mluvčí Žahourková.