Návštěvníci zaplnili Eliščino i Smetanovo nábřeží. Sešly se jich zde tisíce. „Mašinka dělala hů hů a smrděla," svěřila se téměř dvouletá Lidunka Syrůčková.

Mezi exponáty se objevila spousta kuriozit. Jednou z nich byl také  parní bicykl. „Je to replika. Originál z roku 1869 mají v muzeu ve Washingtonu v Americe. Původně jich bylo vyrobeno deset. Chtěl jsem zjistit, jak se na něm jezdí, ale nechtěli mi kolo prodat. Nezbylo mi nic jiného než si ho vyrobit," vysvětlil Antonín Pavelka z Napajedel.

Lokomobila poháněla pivovar

Z žamberského Muzea starých strojů přivezli do krajské metropole největší lokomobilu v Čechách. „Dneska tu zažívá premiéru, veřejnost ji ještě neviděla. Používala se v zemědělství a stavebnictví jako univerzální motor. Poháněly mlátičky, čerpadla, kompresory nebo cokoliv, co se točilo. Dokonce díky ní fungoval celý pivovar," pochlubil se Martin Holata z Muzea starých strojů, které své brány otvírá zatím výjimečně. Další příležitost, kdy mohou návštěvníci vidět staré stroje, bude v sobotu 7. září v Žamberku.

Odtud také přivezli nákladní automobil Sentinel z roku 1927, který má výkon sedmdesát koní a dokáže uvézt šest tun.