V sobotu ukázal Petr Zítka, machr z Jizerských hor, ve všestarském archeoparku, jak vlastně vznikaly z proslulého šutru například pěstní klíny či špice zbraní.

Pozorovateli byli především studenti z hradecké univerzity, ale také – samozřejmě – návštěvníci archeoparku.

„Jak jsem se to naučil?" povídal mistr svého oboru. „Učil jsem se tři roky ve Skotsku u jednoho místního mistra. 
A po návratu domů už se tím zabývám osm roků. Chvíli to trvá, než to člověk dostane do ruky," usmíval se.

To bylo vidět, losím či sobím parohem (jelení nejsou vhodné, protože mají měkký střed, využít se dají jen ty ze starších samců) mlátil do kamene, z nějž ulétávaly úlomky. Umělec však přesně věděl, co dělá, ač to laikovi přišlo vlastně nepochopitelné.

„Je to tak trochu riziková práce. Člověk dělá půl dne pěstní klín, který je tenký – a ten se mu na konci zlomí na dvě půlky," vyprávěl Zítka. „Pro mě je především důležité, abych zvládl původní techniky," doplnil.

Jak se zdá, ty už má v ruce.

Výheň ničila 
i pravěký park

Mají tady nové pece, tentokrát však nefungovaly. Nebylo potřeba, vedro bylo ve Všestarech, kde stojí pravěký archeopark, 
v sobotu po poledni šílené. Těžko by se našel masochista, který by se pustil například do vaření na starověký způsob či do vypalování keramiky.

„Musíme uznat, že počasí nás ovlivňuje," řekl duchovní otec archeoparku Radomír Tichý. „Byla zima, bouřky, teď vedro."

Přesto nevšední instituce funguje především kvůli výtěžkům ze vstupného. „Na to jsme opravdu velmi pyšní," pronesl profesor hradecké univerzity.