Málem se v Hradci Králové uzavírají sázky:

Budou v pátek létat vzduchem vejce?

Nebo Hradečáci zůstanou oněmi příslovečnými „studenými čumáky“?


Sociální demokraté by vsadili dvojku. „Nečekáme , že by se něco dělo,“ říká jejich předsedkyně Hana Orgoníková. Stranického guru hodlá případně bránit v Rychnově, Dvoře Králové a před hradeckým Černigovem. „Hradec je kultivované město,“ míní Orgoníková. Nečeká vaječný útok. „Obleču se docela normálně,“ řekla Deníku.

Změnil předvolební boj Čechy v agresory? „Nemyslím, že by později létaly kameny či granáty. Je to jen u nás trochu neobvyklá forma protestu,“ usoudil hradecký psycholog Jan Lašek. (Více v audio.)

Všechny politické strany přitom od vajíček dávají ruce pryč.„Já osobně ani ostatní členové klubu žádná vejce nechystáme. Vajíčková akce nepochází od Mladých konzervatistů, je naprosto spontánní. Osobně se bych se nedivil, kdyby se jednalo o provokaci,“ říká předseda hradeckých Mladých konzervatistů Václav Řehoř.

„Kdyby u nás ve státě existovala funkční demokracie, lidé typu Jiřího Paroubka by ve vrcholné politice vydrželi jen malou chvíli,“ domnívá se východočeský občanský aktivista Stanislav Penc.
„Vajíčkový názor je jedna z forem, kterou se rozhodla využít část mladé generace. Nejde o kámen nebo o klacek.“

Podobně reaguje i ODS, která se obává eskalace útoků. „Vajíčkové útoky na předsedu ČSSD Jiřího Paroubka ukazují, že antipatie vůči jeho osobě u některých lidí natolik přerostly, že se odhodlali až k těmto krajním prostředkům. Bohužel již nabírají davový charakter, což je vždy nebezpečné. Realizovat jakýkoliv protest těmito prostředky nepovažuji za vhodné,“ řekl Oldřich Vlasák obhajující za ODS mandát europoslance.

Policie bude v Hradci Králové v každém případě v pohotovosti. (Více v audio)

V Chrudimi jdou vejce na dračku. Mají je právě v „akci“

Pardubický kraj/ Zdejší hejtman Radko Martínek bude Jiřího Paroubka na jeho sobotním turné po Pardubickém kraji doprovázet v saku, které běžně nosí, s sebou si nebude brát deštník ani pláštěnku. „Jsem zvědav, jak to tentokrát dopadne. Ale pořád jsem přesvědčen, že v našem kraji k vajíčkovým útokům není žádný důvod,“ uvedl Martínek. A prohlásil, že „není pochyb“ o tom, že akci má na svědomí „určitá zaplacená skupina“. „Stojí za tím ODS. Když by se na mítinku objevili jeden nebo dva vrhači vajec, dalo by se to pochopit. Ale potom, co se stalo ve středu v Praze, jsem ztratil veškeré pochyby. Tak velkou organizovanou akci přece nelze udělat spontánně,“ dodal.

Pikantní je, jak si v hodnocení vajíčkové války notují pardubický poslanec ČSSD Miroslav Váňa a manažer krajské ODS Pavel Uhlíř. Oba včera nezávisle na sobě řekli, že se akce organizátorům vajíčkových útoků „vymkla z rukou“.

Aby ovšem oba vzápětí osočili z organizování vajíčkových útoků protistranu. „Šipku dělám
k ODS. Podle obyčejných lidí tento hyenismus ČSSD jenom pomůže,“ míní Váňa. Stejnými slovy, jen s opačným znaménkem, argumentuje i Uhlíř. „Útoky jsou opravdu ubohé. Osobně si kladu otázku, jestli to není akce ČSSD v rámci vlastní propagandy. Lidé svůj názor mnohem smysluplněji vyjádřili svou účastí ve volbách.“

Jak to bude na mítincích v Hlinsku, Chrudimi, Holicích a Pardubicích v sobotu vypadat, nikdo neví. Ve čtvrtek se v chrudimském Lidlu prodávala vajíčka o sto šest. „Ale jestli to je kvůli Paroubkovi, to opravdu nevím,“ zasmála se zdejší prodavačka. „Máme je nyní totiž v akci,“ vysvětlila.

KAMIL DUBSKÝ

Turné "Eurotruck" 2009

Čtvrtek 28. 5. příjezd z Libereckého kraje

Pátek 29. května - Královéhradecký kraj, mítinky:

9.45 Příjezd do Rychnova nad Kněžnou

10.00 – 10.30 Mítink - Staré náměstí Rychnov nad Kněžnou ………………… 30 minut

Účastníci: předseda ČSSD J. Paroubek, místopředsedové B. Sobotka, Zd. Škromach, kandidáti do EP J. Havel, Libor Rouček a Ivana Tomková, Tomáš Novotný, poslanci H. Orgoníková, Vl. Lesenská, senátor P. Trpák, hejtman L. Franc + vicehejtman J. Táborský

12,45 - 13,15 Mítink na náměstí TGM Dvůr Králové nad Labem … 30 minut

15,00 - 15,30 Tiskový brífink – salónek hotelu Černigov

15.30 – cca 17.30 Závěrečný mítink Hradec Králové – parkoviště hotelu Černigov

Více o mítingu v Rychnově a Pardubicích čtěte ZDE: