Červený dům na Pražské ulici na první pohled nevypadá zásadně jinak než jiné developerské projekty. Jenže jedinečnost pětipatrové stavby je ukrytá v technologii. „Ve druhé etapě Cihlovky jsme se posunuli ještě o stupeň výše. Přidali jsme hlubinné tepelné čerpadlo, v základu nainstalovanou chytrou domácnost pro efektivnější nakládání s energiemi a obyvatelé budou moci fungovat v rámci unikátní energetické komunity,“ vysvětlil za hradeckého rodinného developera NOHO Tomáš Vrbický.

Společnost postupně buduje bytový komplex na místě bývalého brownfieldu v Kuklenách. Jako první postavila před dvěma lety v sousedství první bytový dům a ten právě dokončovaný ještě technologicky posunula. „Podařilo se nám udělat unikátní pasivní developerský bytový dům,“ myslí si energetický expert společnosti Petr Vogel. Část tepla dům získává z osmi 120 metrů hlubokých vrtů. „Je zde tepelné čerpadlo, které vyčerpává energii ze země skrz vrtné pole. Dále je tady použito nucené větrání s rekuperací tepla,“ popisuje novinky.

Firma zachovala původní cihlový komín, který z domu odvádí znečištěný vzduch z rekuperace. Dům má nadstandardní zateplení, na střeše je fotovoltaika. Podlahové topení v zimě hřeje a v létě pak chladí.

„Je zde zajištěn nejenom provoz s nízkými energetickými náklady, ale především vysoký komfort bydlení. Žaluzie jsou řízené centrálně. V době, kdy se chladí a lidé opustí byt, tak jdou automaticky dolů,“ dodává Petr Vogel. Investoři odhadují, že náklady na bydlení tak klesnou oproti obdobným developerským projektům o 20 až 30 procent.

Dveře rozpoznají obličej a otevřou

Obyvatelé 48 bytů o velikosti od 30 do 100 metrů čtverečních, které se prodaly před rokem a půl během jediného měsíce, zaplatili za metr v průměru 85 tisíc korun. Za své peníze dostali i špičkové chytré domácnosti. Ty se ovládají jak přes dotykovou obrazovku v bytech, tak přes aplikaci. Takto lze ovládat všechny systémy od vytápění a chlazení bytu přes větrání až po rekuperaci. Majitelé mohou sledovat spotřebu elektřiny či teplé a studené vody. Dálkově mohou otevřít vstupní dveře domu i garážová vrata.

„Je možné se podívat, kdo na vás zvoní u vstupu. Ovládat lze i žaluzie. Je možné si nastavit buzení denním světlem, kdy vám ráno žaluzie pustí světlo do bytu,“ ukazuje projektový manažer Cihlovky Pavel Vavřinka. Kamera u vstupních dveří do domu pak dokáže rozpoznat obličej majitele a sama mu otevřít.

V září loňského roku se školáci v Černíkovicích dočkali slavnostního otevření nové pasivní budovy školy, vyrostla v sousedství té staré.
Pasivních staveb na Rychnovsku přibývá. Patří k nim i škola v Černíkovicích

NOHO je relativně mladá firma, která vznikla před šesti lety. Důraz klade nejen na udržitelnost, ale i na kvalitu bydlení. „Už při bourání staré budovy jsme se maximálně snažili využít vše, co se využít dalo,“ vysvětluje zakladatel společnosti Tomáš Vrbický. 

Zdroj: Jiří Fremuth

Kromě bytů jsou v přízemí dva komerční prostory. V jednom budou zubní ordinace. V podzemí je pak 27 stání pro auta. Čtyři jsou vybavena nabíjením elektromobilů a nabíječky mají být časem u všech. Je tady i část technologie včetně záložní plynové kotelny. Lidé zde také budou mít k dispozici sdílené auto.

Developer chystá stavbu dalších 150 bytů

Společnost chce v komplexu Cihlovka postavit ještě 8 domů s celkem 150 byty. První čtyři domy chce začít stavět už v příštím roce. Obyvatele mají propojit třeba i sdílené prostory pro volný čas nebo komunitní energetika. „Přinášet bude zisk všem zúčastněným, kteří se svými zdroji nakládají v tom nejlepším zájmu. Těmi zdroji jsou fotovoltaika se zásobníky pro přebytky na ohřev užitkové vody a tepelné čerpadlo typu země voda,“ vysvětluje výhody energetického společenství Tomáš Vrbický.