I v pondělí v práci, v Povodí Labe, čekal na textovou zprávu - stejně jako stovky jeho kolegů v celém Královéhradeckém kraji. „Máme všichni pohotovost, kdyby bylo potřeba,“ řekl včera krátce po poledni s tím, že o mimořádné situaci ví už od neděle.

Čekání na textovku

„Jsem normálně v práci, a čekám na textovou zprávu od velitele,“ pokračuje Pavel Krejcar. „Když přijde, skočím do auta, doma jsem za sedm minut převlečený do uniformy a za další minutu už stojím ve zbrojnici.“

Pomocníci v krizi

Dobrovolní hasiči pomáhají těm profesionálním celoročně - při místních požárech, dohlížení na požářiště, hlídkování v době pálení trávy a klestí, ale také při kalamitách, které několikrát ročně působí extrémní počasí: především během vichřic, bouřek a povodní. Právě rozsáhlé povodně na konci devadesátých let byly zatím největší akcí, které se Pavel Krejcar jako dobrovolný hasič zúčastnil.

Orkán Sabine na Královéhradecku.
FOTO, VIDEO: Sabine dorazila se zpožděním. Lámala stromy, utrhla střechu

„Tenkrát byla dobrá každá ruka, my jsme s chlapama z malšovické jednotky pomáhali lidem ze zatopených oblastí až v okolí zámku Hluboká,“ vzpomíná Pavel Krejcar s tím, že tato dvacet let stará zkušenost byla spíše výjimečná – většinou dobrovolníci z Malšovy Lhoty na okraji Hradce Králové pomáhají hasičům v nejbližším okolí.

Se zpožděním

Pavel Krejcar v pondělí po poledni zatím poplašnou textovou zprávu vyhlížel marně – hradečtí profesionální hasiči výjezdy za následky vichřice zvládali sami, bez pomoci svých kolegů – dobrovolníků. Silný vítr navíc do kraje, a speciálně do okolí Hradce Králové, dorazil se zpožděním – až před třináctou hodinou, těsně před ohlášeným koncem výstrahy. Jejich pomoci však už ráno, především při likvidaci popadaných stromů, využili hasiči především na Jičínsku, Náchodsku a Trutnovsku.

Pohotovost

„V mimořádných situacích s dobrovolnými hasiči vždy počítáme - jejich pomoc je neocenitelná,“ říká mluvčí Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje Martina Götzová.

Následky vichřice na Královéhradecku.
FOTO: Bez proudu zůstalo v kraji během pondělí 59 tisíc odběratelů

„Už minulý týden, ve chvíli, kdy jsme od meteorologů dostali varování před extrémně silným větrem, dal se do pohybu mnohokrát osvědčený systém. Naši operační důstojníci mají samozřejmě kontakty na velitele všech jednotek dobrovolných hasičů v kraji, a v případě potřeby se s nimi okamžitě spojí. Organizaci práce na místě pak už mají na starosti právě velitelé dobrovolných jednotek.“

Dobrovolní hasiči v celém Královéhradeckém kraji tak včera po celý den drželi pohotovost přímo v místních zbrojnicích nebo, jako Pavel Krejcar, na telefonu.

Nápor větru nevydržela u vrchlabského gymnázia mohutná lípa a na chvíli uzavřela frekventovanou komunikaci na Liščí kopec.
FOTO, VIDEO: Hasiči dostali zabrat. V kraji absolvovali tři stovky zásahů