Pavilonu profesora Bašteckého ve Fakultní nemocnici Hradec Králové (FN HK) projde proměnou. Savební práce by měly začít letos v létě, dokončení nástavby a přístavby pavilonu se předpokládá v roce 2026.

Úpravy pavilonu mají pomoci dalšímu rozvoji komplexní onkologické a hematoonkologické léčby léčby pacientů z Královéhradeckého, Pardubického a části Libereckého kraje. Nemocnice již vypsala veřejnou zakázku na zhotovitele.

„Díky stavebním úpravám bude například možné rozšířit kapacitu ambulantní péče a navýšit kapacitu denního stacionáře. V přístavbě plánujeme centrální přípravnu cytostatik a dalších protinádorových farmak, přímo v pavilonu také vznikne lékárna sortimentem zaměřená na onkologické a hematoonkologické léčby pacienty. Stavební úpravy také umožní pokračovat v modernizaci přístrojového vybavení používaného pro vyšetření a léčbu,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel FN HK Aleš Herman.

Díky Leo Steinhartovi měla hradecká Fakultní nemocnice v roce 1978 jako první v Československu počítačový tomograf.
První CT v Československu. Profesor Steinhart byl průkopníkem nových metod

Přestavba vyjde na zhruba 230 milionů korun, většinu nákladů pokryje Evropská unie prostřednictvím Národního plánu obnovy ČR, část bude hrazena z prostředků FN HK.

V Pavilonu profesora Bašteckého v současnosti sídlí Klinika onkologie a radioterapie a IV. interní hematologická klinika. Především v oblasti ambulantní péče se obě pracoviště podle nemocnice blíží maximální kapacitě prostor.

Podle odborníků přitom bude pacientů vyžadujících vysoce specializovanou péči v dalších letech přibývat. Proto je podle FN HK nutné přikročit k přístavbě pavilonu tak, aby umožňoval další rozvoj. Oddělení centrální přípravy cytostatik získá díky přístavbě více prostoru pro vlastní přípravu, ale i skladování těchto látek.

Čtyřletá podmínka - s takovým trestem odešel od Krajského soudu v Hradci Králové za zločin financování terorismu na Ukrajině Pavel F.
Muž z Hradecka financoval terorismus. Peníze poslal na boj doněckých separatistů

FN HK v současnosti připravuje také modernizaci chirurgických oborů za 4,3 miliardy korun. Jedná se o největší investiční projekt v historii hradecké fakultní nemocnice. V Hradci Králové tak vznikne jeden z největších operačních traktů v republice.

V první fázi se vybuduje přístavba k současnému Pavilonu akademika Bedrny, který byl postaven v roce 1985 a již nevyhovuje potřebám moderní medicíny. Po dokončení přístavby budou chirurgické obory přestěhovány do nové budovy a dojde k rekonstrukci pavilonu, která není možná za provozu.

„Projekt Modernizace chirurgických oborů, který FN HK připravuje několik let, je zcela zásadní pro další rozvoj fakultní nemocnice,“ uvedl již dříve v tiskové zprávě ředitel FN HK Aleš Herman.

Stavební práce by mohly začít podle výsledku tendru na zhotovitele stavby na konci roku 2024 nebo začátkem roku 2025. Hotovo by mělo být v roce 2028.

Pokuty za téměř 21 milionů korun „rozdaly“ nové radary za první rok provozu.
Ve městě 110 km za hodinu. Hradecké radary za rok rozdaly pokuty za 21 milionů

Dalším projektem fakultní nemocnice je stavba nové budovy kliniky infekčních nemocí. Tendr na stavbu chce FN HK vypsat letos na podzim. Stavba pavilonu za zhruba 900 milionů korun by měla začít na jaře roku 2025. Současná budova kliniky podle nemocnice nesplňuje požadavky na moderní pracoviště. Nová budova by měla být dokončena v roce 2027.

„Výstavba nového pavilonu přinese výrazné zlepšení podmínek pro ambulantní i hospitalizované pacienty s infekčními a kožními onemocněními, umožní efektivnější izolaci infekčních pacientů a přinese samozřejmě lepší podmínky pro personál nemocnice,“ uvedl již dříve ke stavbě nové budovy kliniky Aleš Herman.

Nepřehlédněte: U nás ne! Obce na Hradecku se mobilním poštám brání i zákazem parkování

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth